biberiye.org https://www.biberiye.org Biberiye, Biberiye Faydaları ve Yan Etkileri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, biberiye.org Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Tue, 07 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Biberiye Baharat https://www.biberiye.org/biberiye-baharat.html Fri, 23 Nov 2018 04:39:40 +0000 Biberiye baharat; ballıbabagiller familyasından, ince yapraklı, kış yaz yeşil kalabilen bir bitkidir. Çalı görünümlü ve mor çiçekleri olan bu bitki, Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. Genç dalları baharat o Biberiye baharat; ballıbabagiller familyasından, ince yapraklı, kış yaz yeşil kalabilen bir bitkidir. Çalı görünümlü ve mor çiçekleri olan bu bitki, Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. Genç dalları baharat olarak kullanılan bitki, süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Yaprakları kaynatılarak yağ elde edilmektedir, ayrıca esans ve kolonya yapımında da kullanılmaktadır. Biberiye daha çok gıda endüstrisinde ve kanser hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Sinir sistemi, sindirim sistemi ve kasların üzerindeki etkisi ile tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Ilıman iklimlerin ve kumlu toprakların bitkisidir. Ülkemizin sadece bir kaç bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Daha çok kuru yamaçlarda yetişir ve boyları 2 metreyi bulur. İnce ve uzun gövdeli bitkinin alt kısımları, yaşı ilerledikçe kabuklaşmaktadır. Parlak ve yeşil yaprakları olan bitkinin çiçekleri genellikle üst kısmında toplanmaktadır.

Biberiye baharatı halk arasında kuşdili olarak da bilinmektedir. Diğer isimleri, beyazpüren, rosmarin, folium rosmarini rosemary leaf romarindir.

Biberiye baharatı, her türlü yemek ve salatalara baharat olarak kullanılması yaygındır.

Biberiye baharatının özellikleri;

Salatalara ve salçalara tat katmaktadır. Et, balık, tavuk gibi yemeklerin ağır kokularını hafifletir ve sindirimini kolaylaştırır. Sirkeyle karışımından hoş bir salata sosu yapılmaktadır. Ayrıca domates sosunun lezzetini arttırmaktadır. Sarımsaklı, zeytinyağlı, kekikli Akdeniz yemeklerinin vazgeçilmez baharatı ve otlarından biridir.

Biberiye bitkisinin yan etkileri;

Önerilen ölçülerde kullanılması durumunda, herhangi bir yan etkisi görülmemiştir, fakat hamile ve emziren bayanların bitkisel tedavi amaçlı kullanmamaları önerilmektedir. Baharat olarak kullanılmasında hiç bir sakınca yoktur. Çok fazla kullanımında mide bulantısı yapabilir. Bu durumla karşılaşıldığında kullanılmamalıdır. Biberiye yağının önerilen ölçülerde kullanılması da çok önemlidir. Fazlası bağırsak, mide ve böbrek sorunlarına yol açabilir, bu yüzden doktor kontrolünde kullanılmasında fayda vardır.

Biberiye baharatı çay olarak kullanılsa da, ciddi alerjik reaksiyonlara ve epilepsi krizlerine yol açabileceği göz önünde bulundurularak tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir.
]]>
Biberiye Ekimi https://www.biberiye.org/biberiye-ekimi.html Fri, 23 Nov 2018 18:48:04 +0000 Biberiye Ekimi, biberiye, bol güneşi seven, hoş kokulu, sivri yaprakları, mavimsi çiçekleri oldukça çok güzel, dalları çabucak uzayıp ağaçlanmaya meyilli bir bitkidir. Biberiye tohumu ekim mevsim olarak; İlkbahar, Sonbahar ve Biberiye Ekimi, biberiye, bol güneşi seven, hoş kokulu, sivri yaprakları, mavimsi çiçekleri oldukça çok güzel, dalları çabucak uzayıp ağaçlanmaya meyilli bir bitkidir. Biberiye tohumu ekim mevsim olarak; İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları önerilir Biberiye tohumunun toprağa ekim derinliği 0,5-1 cm arasıdır.

Biberiye ekimini yapmadan, tohumlarını bir gün önce suda yahut nemli bir bez içinde bekletmek biberiye tohumunun çimlenme yüzdesini artırır. Biberiye ekimi yapılacak toprağın ısısının 10 derece olması uygundur. Biberiye tohumları bir kap içerisinde ya da viyollerde çimlendirme yapılacaksa, kabın veya viyolin en üst seviyesine bir cm kadar ince elenmiş torf karışımı olan toprak ile doldurup bir fıskiye ile nemlendirilir. Daha sonra da biberiye tohumları bu toprak üzerine serpilir. Kap içinde boş kalan üst kısım yine aynı toprakla doldurulur. Doldurma işlemi bitince sonradan konulan toprak yüzeyi yine fıskiye yardımıyla sulandırılır. Ardından şeffaf bir naylon ile üstü kapatılır. Arada bir kabı kontrol ederek, toprağı bu fıskiye ile nemlendirmeye devam edilir. 

Biberiye ekimi için kullanılacak tohumların çimlenmesi aşağı yukarı 10-12 gün arasıdır. Biberiye tohumları çimlenmeye başladığı zaman, şeffaf naylonu üstünden alınır ve direk güneş ışınlarından korunur. Tohumlar fide şeklini aldığında, (4-5 cm olduğunda) bahçe ya da daha büyük bir saksıya biberiye ekimi yapılır.

Biberiye tohumları açık arazide çimlendirme yapılacaksa, çimlendirecek toprak önce işlenir. İşlenen toprağa biberiye tohumları ekilir ve üstü ince elenen bir toprakla 0,5 - 1 cm arasında kapatılır. Toprak yüzeyi şeffaf bir naylon ile örtülür. Zaman zaman toprak nemlendirilir. Çimlenme süresi tahminen 12-20 gün arasıdır.

Biberiye Ekimi Nasıl Yapılır:

Hazır alınan veya tohumdan yetiştirilen biberiye fidelerini ekim yapmadan önce, ekim yapılacak olan alanın bir bel ile işlenmiş olması lazım. Toprak ısısın uygun olması, don olaylarının geçmiş olması ve biberiye ekimi yapılacak toprağın, mineral yönünden yeterli değilse torf ve organik gübreler ile gıda takviyesi yapılması uygun olur.
 • Biberiye ekimi için, toprak uygunluğundan sonra, fide dikimi yapılacak günün serin ve rüzgarsız olması daha iyidir. Biberiye fidesinin, güneş ışığından daha fazla yararlanması için, kuzey-güney istikameti daha uygundur.
 • Biberiye ekimini, fideler arası 30-40 cm arası olacak şekilde, sıra arası 45-75 cm olacak biçimde yapılmalıdır.
 • Biberiye ekimi sırasında, bitkinin kapta kalan kısmının tamamı toprak altında kalır. Biberiye ekimi yaptıktan sonra, mutlaka can suyu verilecektir.
]]>
Biberiye Yağı Morluk https://www.biberiye.org/biberiye-yagi-morluk.html Sat, 24 Nov 2018 14:35:29 +0000 Biberiye Yağı Morluk, Biberiye yağı morluklar için birebirdir. Biberiye yağı morluklar da, vücudumuzda meydana gelen morlukların yol açtığı ağrılar içinde çok etkili bir tedavi yöntemidir. Biberiye yağı morlukların tedavi Biberiye Yağı Morluk, Biberiye yağı morluklar için birebirdir. Biberiye yağı morluklar da, vücudumuzda meydana gelen morlukların yol açtığı ağrılar içinde çok etkili bir tedavi yöntemidir. Biberiye yağı morlukların tedavisinde en doğal yöntem olarak çok etkilidir. Biberiye yağı morluklarda, morlukları azalttığı ortadan kaldırdığı gibi, morlukların sebep olduğu ağrıyı da ortadan kaldırabilmektedir. Biberiye yağıyla morluklarının üzerine yapılan masaj sayesinde kısa sürede morluklar ortadan kalkmakta ve ağrıları giderilebilmektedir. Biberiye yağı, içerisinde bulunan uçucu yağlar sayesinde vücudumuzda pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Biberiye yağı içerisinde bulunan uçucu yağlar, borneol, linalol, kamfen, sineol ve kafuru'dur. Biberiye yağı içerisinde ayrıca tanen ve reçine bulunmaktadır. Biberiye yağı fiyatı çok uygun bir doğal üründür. Biberiye yağını altı ile on lira arsında bir fiyata temin edebilirsiniz. Biberiye yağı biberiye bitkisinin yapraklarından damıtma veya buhar yoluyla elde edilir. 

Biberiye Yağının Kullanıldığı Yerler; 

Biberiye yağı, cilt bakımında kullanılır. Cilt yüzeyinde kan akışını arttırır. Kırışıklıkları giderir. Cildi güzelleştirir. Saç dibindeki bezleri uyarır erken saç dökülmesini önler. Eklem ve kasların ağrılarında kullanılır. Biberiye yağı morlukların giderilmesinde de kullanılır. 

Biberiye yağı morluk için çok etkilidir. Vücudumuzun herhangi bir yerini çarpmamız, darbe almamız veya herhangi bir yere sıkışması sonucunda cilt altındaki kılcal damarların yırtılması ile kanama oluşur. Bu kanama sonucunda morluklar meydana gelir. Morluklar ilk beş, on dakika içerisinde olan kanama sonucunda ortaya çıkmaktadır. Vücudumuz normalde bu morlukları 15-20 gün içerisinde oluşan kanamayı emerek ortadan kaldırır. Morlukların yanı sıra vücudumuzda morluk olan bölgede ağrılarda meydana gelebilmektedir. Ağrının ortadan kaldırılması ve morlukların daha kısa sürede iyileşebilmesi için Biberiye yağı çok etkilidir. Gün içerisinde bir ya da iki defa moraran bölgeye masaj yaparak biberiye yağının sürülmesiyle morlukların giderilmesi ve ağrının ortadan kaldırılması daha kolaydır.

Biberiye Yağının Kullanım Şekli;

Biberiye yağı kesinlikle içilmemelidir. Dahili olarak kullanılmaz. Harici kullanım için uygundur. Biberiye yağı morluk olan bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır. 

Çarpma veya darbenin sonucunda oluşan morluklar biberiye yağının sürülmesinden iki saat sonra geçmeye başlar. Biberiye yağını düzenli bir şekilde kullandığımız zaman vücudumuzda oluşan morluklar kısa sürede ortadan kalkacaktır. Biberiye yağı ile ağrılarından kurtulmak daha kolay olacaktır. Morlukların tedavisinde kimyasal olarak üretilmiş pomad yada kremleri kullanmak istemeyen kişiler Biberiye yağını çarpmaya bağlı olarak meydana gelen morlukların ve kızarıklıkların olduğu bölgeye masaj yapılarak sürebilir. Biberiye yağı iki saat içerisinde tedavi etmeye başlar. Kısa sürede morlukları ortadan kaldırır. Biberiye yağı derinin daha hızlı kendisini yenilemesini sağlamaktadır. Sağlıklı günler.
]]>
Biberiye Bakımı https://www.biberiye.org/biberiye-bakimi.html Sun, 25 Nov 2018 10:30:24 +0000 Biberiye Bakımı, Biberiye bakımının oldukça basit olduğunu bu yazıyı okuduktan sonra anlayacaksınız. Biberiye bolca güneşi çok seven bir bitkidir. Çok güzel kokulu, sivri yapraklı, mavimsi çiçekleri olan oldukça güzel Biberiye Bakımı, Biberiye bakımının oldukça basit olduğunu bu yazıyı okuduktan sonra anlayacaksınız. Biberiye bolca güneşi çok seven bir bitkidir. Çok güzel kokulu, sivri yapraklı, mavimsi çiçekleri olan oldukça güzel bir bitkidir. Dalları çabucak uzayıp ağaçlaşmaya başlar.

Biberiye tohumu ekimi İlkbahar, Sonbahar ve yaz aylarında önerilir. Biberiye tohumu ekmek için çukur derinliği 0,5 - 1 cm arasında olması iyidir. Biberiye tohumlarını dikmeden önce bir gün suda ya da nemli bir bez içinde bekletmeniz biberiye tohumu çimlendirme oranını artıracaktır. Toprak ısısının 10 derece olması idealdir. Biberiye Tohumlarını kap içerisinde ya da viyollarde çimlendireceksiniz kabın ya da viyolin üst seviyesine bir cm kala ince elenmiş olan toprak ve torf karışımından oluşan toprak ile doldurunuz ve fısfıs yardımı ile nemlendiriniz. Daha sonrasında biberiye tohumlarını yerleştiriniz ve geriye kalanları aynı toprakla doldurunuz. Doldurma işleminden sonra yüzey toprağını fısfıs yardımı ile nemlendiriniz ve şeffaf bir naylon (streç film) yardımı ile üzerini kapatınız. Arada sırada kontrol ederek toprağı fısfısla nemlendirme işlemine devam ediniz.Tahmini tohumlarının çimlenmesi 10-12 gün sürecektir. Biberiye tohumları çimlenmeye başladığında ise şeffaf olan naylonu kaldırın ve direk olarak güneş almasından koruyun. Biberiye tohumları fide şekline geldiği zaman yaklaşık 4-5 cm uzunluğunda olduğunda bahçenize ya da daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Biberiye bakımı olarak tohumları açık arazide çimlendirmenizi öneririz. Çimlendirilecek toprağı işleyiniz. İşlenmiş olan toprağa biberiye tohumlarını yerleştiriniz ve üzerini ince elenmiş toprak ile 0,5-1 cm arasında kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla ya da streç film ile kapatınız. Periyodik olarak düzenli bir şekilde toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 12-20 gün içinde gerçekleşecektir.

]]>
Biberiye Turşusu https://www.biberiye.org/biberiye-tursusu.html Sun, 25 Nov 2018 17:12:39 +0000 Biberiye Turşusu, Acı severlerin özellikle sofralarından eksik etmediği bu turşuyu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği antibiyotik özelliğidir. Biberiye turşusunu birazdan yazacağım tarifle uyguladığınızda yumurtalıkla Biberiye Turşusu, Acı severlerin özellikle sofralarından eksik etmediği bu turşuyu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği antibiyotik özelliğidir. Biberiye turşusunu birazdan yazacağım tarifle uyguladığınızda yumurtalıklarda oluşan enfeksiyonlarda, idrar yolları enfeksiyonlarında ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda akne oluşumunu engelliyor. Cildi tazeliyor. Kan akışını hızlandırıyor. Yağ yakımına hızlandırması nedeniyle kilo vermeyi kolaylaştırır. Bu turşunun lezzetini tarife imkan yoktur elbette ama nasıl yapılacağını tabi ki paylaşabilirim sizlerle.

Biberiye Turşusu Malzemeleri 
 • 600 gram biberiye 
 • 10 diş sarımsak 
 • 2 çay bardağı üzüm sirkesi
 • 3 çorba kaşığı kaya tuzu 
 • Yeteri kadar su 
Biberiye Turşusu Yapılışı

Tüm biberiyeleri tek tek yıkayıp baş kısımlarını kesip ortalarını da bıçakla deliyoruz. Sarımsakları soyup iri iri doğruyoruz. Turşu yapacağımız kavanozun büyüklüğü 2 litre kadar olmalı. Kavanozun dibine sarımsakların yarısın yerleştiriyoruz. Üzerine Biberiyeleri sıkı sıkı yerleştiriyoruz. Biberiyeleri doldurup üzerine elimizle bastırıyoruz. Aralara sarımsak atmayı unutmuyoruz. Tüm biberiyeler ve sarımsaklar bitince üzerine üzüm sirkesini döküyoruz. 3 kaşık kaya tuzunu da ilave edip  hafifçe çalkalıyoruz. Ardından kavanoza koyduğumuz tüm suyu bir tencereye süzüyoruz. Bu işlemi kavanozun içine koyacağımız suyun ve sirkenin miktarı tam olsun diye yapıyoruz. Tencerede sirkeli suyu kaynatıp kavanoza geri koyuyoruz. Sıcak suyun etkisiyle biberiye hemen sararacaktır. Böylece biberiye turşumuzu 1 haftanın sonunda yiyeceğiz. 

Afiyet Olsun.
]]>
Biberiye Otu https://www.biberiye.org/biberiye-otu.html Sun, 25 Nov 2018 23:32:31 +0000 Biberiye otu, çoğunlukla yemeklere hoş bir koku ve tat vermesi için kullanılan, bir tür baharat olarak bilinir. Ancak biberiye otunun yemekleri güzel kokutmak dışında birçok özel etkisi de bulunmaktadır. Biberiye otu Biberiye otu, çoğunlukla yemeklere hoş bir koku ve tat vermesi için kullanılan, bir tür baharat olarak bilinir. Ancak biberiye otunun yemekleri güzel kokutmak dışında birçok özel etkisi de bulunmaktadır. Biberiye otu iğne yapraklı bir görünüme sahip, her mevsim yeşil kalabilen otsu bir bitkidir. Çalı sınıfına dahil edilen bu bitki çoğunlukla koyu yeşil renktedir. Endüstriyel alanda zayıflama çayı olarak bilinen birçok çayın içerisinde de bu bitkiden bir miktar bulunmaktadır. İçeriğinde tanen başta olmak üzere organik asit, acı maddeler, uçucu yağ ve glikozit bulunur. 

Biberiye Otu Faydaları

Biberiye otunun her hali insan vücudu için bir şifa kaynağıdır. İlk akla gelenler ise kalp ve damar hastalıklarını engellemesi ve kanı temizlemesidir. Ancak bunların dışında yüzlerce faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Zihni açmaya yardımcı olur
 • Uykusuzluğu ortadan kaldırır
 • Guatr rahatsızlığına iyi gelir
 • Demlenmesi sonucu elde edilen çayla saçlar yıkanırsa saçlara kuvvet ve parlaklık verir.
 • Demlenen çayın içilmesi zayıflama için de birebirdir. Bir kaç yudum içildiği taktirde iştahı keserek zayıflamaya yardımcı olur.
 • Biberiye otunun yapraklarını sıkarak elde edilecek yağ da zayıflama için son derece etkilidir. Bu yağ bel ve basen bölgesine sürülürse bu bölgedeki yağların hızlı yakılmasına yardımcı olur. Benzer şekilde selülitlerin ortadan kaldırılması için de son derece etkilidir. Selülitli bölgeye 10 dakika kadar masaj yapılarak yedirilirse etkisi açık bir şekilde görülür. 
 • Biberiye otunun yağı aynı zamanda cildin yenilenmesine ve pürüzsüzleşmesine de yardımcı olur.
 • Biberiye otu kanseri önlemek için de son derece önemli bir bitkidir. Yapılan araştırmalar sonucunda prostat kanseri, meme kanseri, cilt kanseri, kolon kanseri, lösemi gibi rahatsızlıkları engellediği görülmüştür. 
 • Biberiye otunun yüzyıllar boyunca bir hafıza ilacı olarak kullanıldığı da bilinen bilgiler arasındadır. 1000 yıl öncesi dönemde biberiye otu kitaplara dahi girerek doğal ilaç olarak kabul edilmiştir. Alzheimer başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği kanıtlanmıştır. İçeriğinde bulunan nöron koruyucu karnozik asit sayesinde hafızayı her zaman güçlü tutabilmektedir. Yapılan araştırmalar da bu bilgileri doğrulamaktadır. 
 • Biberiye otu migren rahatsızlığı olanlar için de son derece etkili doğal bir ilaçtır. Bu tedavinin uygulama yöntemi ise son derece basittir. Biberiye otu bir geniş bir kaba koyulur ve kaynar su ilave edilir. Bu suyun buharına kapanılır. Hava almamak için baş üzerine havlu vb. şeyler almak daha yararlı olur. Bu şekilde 10 dakika kadar kalınmalıdır. Bu işlem sonrasında hem migren ağrıları ortadan kalkmış olur hem de beynin çalışma fonksiyonları da hızlanmaktadır.
 • Biberiye otu bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı dirençli olmayı sağlar.
 • Alerjik rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir.
 • İltihaplı rahatsızlıkların tedavisini hızlandırıcı etkisi vardır.
 • Kabızlık, hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarını ortadan kaldırır.
 • Solunumun açılmasına yardımcı olur.
 • Biberiye otunun yağı romatizmal ağrılara da iyi gelmektedir.
 • Çayı ile yapılacak gargara ile ağız kokuları ortadan kaldırılır.
Biberiye Otu Zararları

Her şifalı bitkide olduğu gibi biberiye otunun da fazla kullanımın da bazı yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bunlar;
 • Vücutta uyarıcı etkisi yaptığı için epilepsi hastalarının kullanımı tavsiye edilmez.
 • Sinir rahatsızlığı olanların kullanımı da doktorlar tarafından önerilmemektedir.
 • Hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekmektedir.
 • Tansiyon hastalarının kullanması sakıncalı olabilmektedir.
Biberiye otunu kullanmadan önce genel anlamda tüm rahatsızlıkların doğru şekilde bilinmes]]> Biberiye Saç Dökülmesi https://www.biberiye.org/biberiye-sac-dokulmesi.html Mon, 26 Nov 2018 15:05:23 +0000 Biberiye Saç Dökülmesi, Saç köklerinin tamamen yok olduğu durumlarda, tekrar saç çıkarmanın doğal bir yöntemi yoktur, ancak "saçlarım zaten dökülüyor" diye özen göstermemek; dökülme hızını artırır ve saçlarınızın Biberiye Saç Dökülmesi, Saç köklerinin tamamen yok olduğu durumlarda, tekrar saç çıkarmanın doğal bir yöntemi yoktur, ancak "saçlarım zaten dökülüyor" diye özen göstermemek; dökülme hızını artırır ve saçlarınızın sağlıksız görünmesine sebep olur. Biberiye yağı, düzenli olarak saç derisine masaj yaparak uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır ve saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Koparak dökülme sorununu neredeyse yok eder. Bununla birlikte saç derisine nüfus ederek, derinin yumuşamasını sağlar ve kuruluğa neden olan hastalıkları önlemede yardımcı olur.
Biberiye yağını, tek kullanabileceğiniz gibi bazı doğal yağlarla birlikte de kullanabilirsiniz. Bunlar; tatlı badem yağı, buğday yağı ve avokado yağı gibi yağlarla kullanılabilir. Biberiye yağı güçlü birleşenlere sahip bir yağ olduğu için ciltte tahribata, kızarıklığa veya yanmalara sebep olabilir. Bu yüzden zeytin yağı veya badem yağı gibi başka yağlarla karıştırılarak kullanılması etkisini azaltmak açısından iyi olacaktır.

Biberiyenin Saç Dökülmesi Üzerinde ki Faydaları:
 • Zayıflamış saç tellerini ve köklerini güçlendirir,
 • Saçı ve saç derisini yumuşatır,
 • Saçtaki fazla yağı alır ve aşırı yağlanmayı önler,
 • Kan dolaşımını hızlandırarak saçların hızlı uzamasını sağlar,
 • Saçtaki kuruluğu önler ve kaşıntıya iyi gelir,
 • Saç derisinde ki kepeği önlemeye yardımcı olur.
Biberiye Saç Dökülmesi İçin Nasıl Kullanılır

Biberiye yağını, şampuan, nemlendirici, durulamaya suyu yada diğer bakım ürünlerinizin içine dökerek kullanabilirsiniz. Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız hafta da 2-3 kere başka yağlarla karıştırıp masaj yaparak saç derisine uygulayıp 15 dk beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Uyarılar: Epilepsi ve yüksek tansiyon hastalarının biberiye yağı kullanması sakıncalı olabilir, dikkat edilmelidir. Ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde bitkisel türde ürünler kullanmadan doktora danışmak faydalı olacaktır. Kullanmaya başladıktan sonra saç derinizde beklenmeyen bir etki görülürse, pullanma, kaşıntı, kızarıklık gibi Biberiye Yağını kullanmayı bırakmanız iyi olacaktır.
]]>
Biberiye Kürü https://www.biberiye.org/biberiye-kuru.html Tue, 27 Nov 2018 06:02:04 +0000 Biberiye kürü biberiye otunun kaynatılması ile edilen bir tür çay olarak bilinir. Biberiye otu içerisinde barındırdığı B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri ile besinde değeri en yüksek bitkiler arasında yer almaktadır. Biberiye kürü biberiye otunun kaynatılması ile edilen bir tür çay olarak bilinir. Biberiye otu içerisinde barındırdığı B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri ile besinde değeri en yüksek bitkiler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra sahip olduğu rosmarinik asit ve antioksidan maddelerle beynin fonksiyonlarını geliştiren bir özelliği bulunmaktadır. Bu anlamda biberiye kürü konsantrasyonunu artırmak isteyenler için doğal bir enerji içeceği olarak görülmektedir. Biberiye kürü bunların dışında kabızlık, baş ağrısı, hazımsızlık, solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar içinde birebirdir. 

Biberiye Kürü Hazırlanışı

Biberiye kürünün hazırlanması için biberiye otunun kurutulmuş haline ihtiyaç duyulmaktadır. Biberiye kürü her kullanım için yeterli miktarda hazırlanarak taze şekilde tüketilmelidir. Günlük olarak önerilen her yemek sonrası bir fincanlık çay için iki çay kaşığı kadar kuru biberiye atmak yeterlidir. Ancak kuru biberiye yerine taze yaş biberiye kullanılacaksa bu ölçü bir çay kaşığı olarak tutulmalıdır. Atılan biberiye otu kaynamış su içerisine atılır ve on dakika kadar demlemeye bırakılır. Elde edilen çay eğer acı ise biraz tatlandırıcı kullanılabilir. Bunun yanı sıra acılığını kırmak için limon ya da tarçın da ilave edilebilir. 

Biberiye Kürü Faydaları

Biberiye kürü sahip olduğu zengin vitaminler sayesinde bağışıklık sistemi için önemli bir şifa kaynağıdır. Bunun yanı sıra stresi azaltarak gevşeme sağlar. Vücuttaki toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasına da yardımcı olur. Ağız ve boğaz enfeksiyonları için biberiye kürü soğuk halde gargara yapılarak kullanılabilir. İçerisindeki maddelerin antiseptik özelliği sayesinde ağız yaraları kolayca iyileşebilir. Bununla birlikte diş eti rahatsızlıklarının tedavisi için de önemli bir şifa kaynağıdır. Bunların yanı sıra;
 • Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur
 • Kan dolaşımını rahatlatır
 • Stresi azaltır
 • Kanın oksijen taşıma kapasitesini artırır
 • Baş ağrısını giderir.
]]>
Biberiye Yağının Cilde Faydaları https://www.biberiye.org/biberiye-yaginin-cilde-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 13:11:25 +0000 Biberiye yağının cilde faydaları, Biberiye yağı cilde çok faydaları olduğunu gerçekten saymakla bitiremeyiz. Bitkilerden gelen şifa ve sağlık kullandığımız kozmetik ilaçlarda bile bazen bulamıyoruz. Kozmetik ürünlerde baz Biberiye yağının cilde faydaları, Biberiye yağı cilde çok faydaları olduğunu gerçekten saymakla bitiremeyiz. Bitkilerden gelen şifa ve sağlık kullandığımız kozmetik ilaçlarda bile bazen bulamıyoruz. Kozmetik ürünlerde bazen umduğumuz şeyleri bulamayıp dünya kadar da paralar döküyoruz. Üstelik de birde yan etkileri de cabası. Biberiye yağının cilde faydaları hem saymakla bitmiyor hem hesaplı hem de hiçbir yan etkisi yoktur. Cildin gün içindeki tozdan, kirden çalışmalardan ve strese bağlı erken yaşlanmasına bağlı kırışıklıklara karşı önleyici etkisi vardır. Olumsuz hava koşulları, hava kirliliği gibi sebeplerden dolayı cildin üzerinde akne ve siyah noktaların oluşması çok doğal bir durumdur. Bunun gibi durumlarda bitki özü yağları, bitki karışımı ve bir takım bitki kürleri ile süresinden gelebilirsiniz. Biberiye bitkisi cilde iyi yönde faydaları olan bir bitkidir. Günümüzde biberiyenin yağı çıkarılır ve farklı amaçlar için kullanılır. Bunlardan başında gelen ilk isim herhalde cildimizdir. Biberiye yağının cilde faydaları nelerdir birazdan hep birlikte hatırlayalım. Biberiye yağının cilde faydaları yanında birçok cilt rahatsızlıklarına karşı da iyi geldiği bilinmektedir. Bunlar neler mi Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeden hemen bakalım.

Biber Yağının Cilde Faydaları Nelerdir
 • Biberiye yağı cilde sürüldüğü zaman ciltte kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Bu özelliği cildin yenilenmesine ve gençleşmesine yardımcı olur.
 • Biberiye yağının cilde faydalarından yararlanmanın çeşitli yolları vardır, biberiyenin çayını yapıp içerseniz hem genel olarak vücudunuza hem de cildinize olan olumlu etkilerini gideceksiniz. 
 • Biberiye yağı ile cilde uyguladığınız bakımla cildinizin korumamız mümkün olacaktır. 
 • Biberiye yağı ile başka uyumlu yağlar ile karıştırarak cildinize sürebilirsiniz. 
 • Biberiye yağının içinde bulunan manganez yoğunluğu sayesinde kırışıklıklarınız en aza indirmek ve yeni oluşumlardan kurtulabilirsiniz ve aynı zamanda cildin dış etkenlere bağlı olarak yorgun gösteren imajdan kurtarıcıdır.
 • Güçlü bir sıkılaştırma özelliği olan biberiye yağı cildi fazla yağlardan arındırarak temizlenmesini sağlar.
 • İçindeki antioksidanlar sayesinde yüksek oranda ciltte olan serbest radikallerin işlemlerini engelleyip cildin genç kalmasını ve yaşlanmasını önler ve geciktirir.
 • Ciltte farklı nedenlerden dolayı oluşan yara ve yanıkların tedavisinde kullanılan biberiye yağı cilt üzerinde olan izler içinde olumlu etkileri vardır
 • Sivilce ve akne gibi iltihap türü içeren oluşumların geçmesinde olumlu yönde etkileri bulunmaktadır. Fakat açık yaralara uygulanması doğru değildir.
 • Mikropları yok edici bir etkisi olan biberiye yağı cildin temizliği için rahatlıkla kullanabilirsiniz 
 • Biberiye yağının cilde faydaları bunlarla sınırlı değildir. Başka olarak dinlendiren ve parlak gösteren ve canlandıran bir özelliği de vardır.
 • Biberiye yağının yakıcı bir özelliği olduğu için tek başına kullanılması önerilmez, hiç olmadı biraz zeytinyağı ile karıştırılarak mükemmel bir yağ ve losyon hazırlayabilirsiniz. 
 • Biberiye özü yağı cilt sarmalarına karşı anti- aping için üretilen kozmetikte kullanılan ürünlerin çoğunda kullanılır.
 • Dermatit ve egzama gibi cilt rahatsızlıkların ciltte oluşturduğu dökülmelerin, kızarıklığın ve kuruluğun görünümünün azalmasına yardımcı olur.
]]>
Biberiye Suyu https://www.biberiye.org/biberiye-suyu.html Wed, 28 Nov 2018 00:26:21 +0000 Biberiye suyu, Biberiye suyu, biberiye bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Biberiye yapraklarından gelen biberiye suyu bir çok hastalığa şifa olarak bilinmektedir. Biberiye suyu yemeklerde sıkça kullanılması gereken doğal Biberiye suyu, Biberiye suyu, biberiye bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Biberiye yapraklarından gelen biberiye suyu bir çok hastalığa şifa olarak bilinmektedir. Biberiye suyu yemeklerde sıkça kullanılması gereken doğal bir vitamin deposudur. Biberiye bitkisi her mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. Çalı cinsi bir bitkidir. Kış aylarında yaprak dökmeyen biberiye bitkisinin yaprakları oldukça incedir ve rengi koyu yeşildir. Biberiye bitkisi bünyesinde acı maddeler, organik asitler ve glikozit barındırmaktadır. Bunun yanı sıra uçucu yağlarda içeriğindeki bileşimlerde bulunmaktadır. Biberiye suyu yemeklere damlatılabilir veya salatalarda kullanılabilir. İnsan sağlığı üzerinde bir çok olumlu etkiye sahip olan biberiye suyu sofralarda daha sık bulundurulması gereken bir bitki suyudur. Biberiye suyu kişide genel olarak sağlık sağlamaktadır. Hoş kokulu ve lezzetli bir bitki olan biberiye yemeklerde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Biberiye bitkisinin yağı, kurutulmuşu, suyu, baharat haline getirilmişi ve tazesi bir çok yemekte kullanılmaktadır. Sağlığa oldukça faydalı olan biberiye suyu dozunda tüketildiği takdirde ve düzenli tüketildiğinde bir çok problemi giderebilmektedir.

Biberiye suyu faydaları:
 • Biberiye suyu bünyesinde barındırdığı kornozik asit sayesinde kişide hafızayı güçlendirir ve unutkanlıkların daya az yaşanmasına fayda sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.hastalıklara karşı vücut direncini arttırır ve kişiyi daha dayanıklı bir hale getirir.
 • Kişinin gün içerisinde daha enerjik ve dinç olmasına fayda sağlar
 • Zeka gelişimi için doğal ilaç olarak bilinmektedir, beyin sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Migren tedavisinde uzun yıllardır biberiye suyu kullanılmaktadır.
 • Fazla kilo problemi yaşayan kişilerde zayıflamaya yardımcı olan biberiye suyu bağırsakların daha iyi çalışmasına fayda sağlamaktadır.
 • Dolaşım ve sinir sistemine oldukça iyi gelmektedir.
 • Kişideki tansiyonu dengeler ve düzenler
 • İdrar yolları sorunu yaşayanlarda biberiye suyu, idrar söktürücü olarak yardımcı bir rol üstlenmektedir.vücuttaki fazla suyu atmakta fayda sağlayan bir besindir.
 • Kabızlık problemini gidermektedir.
 • Kişide bulunan böbrek ve mesane taşlarına ve kum oluşumlarında döktürücü ve yok edici özelliği bulunmaktadır.
 • Uykusuzluğa iyi gelir ve sinirleri yatıştırır.
 • Kadınlarda adet söktürücü özelliğe de sahip olan biberiye suyu hormon düzensizliklerine fayda sağlar.
 • Akciğer ve dalak tıkanıklıklarına iyi gelmektedir.
]]>
Biberiye Kremi https://www.biberiye.org/biberiye-kremi.html Wed, 28 Nov 2018 14:39:29 +0000 Biberiye kremi, Biberiye kremi, biberiye bitki içeriğinden hazırlanmış bir kremdir. Biberiye bitkisinin cilt üzerindeki faydaları bilinmektedir. Bu durum göz önünde bulundurarak biberiye kremi üretimi yapılmıştır. Biberiye krem Biberiye kremi, Biberiye kremi, biberiye bitki içeriğinden hazırlanmış bir kremdir. Biberiye bitkisinin cilt üzerindeki faydaları bilinmektedir. Bu durum göz önünde bulundurarak biberiye kremi üretimi yapılmıştır. Biberiye kremi doğal hazırlanan ve biberiye bitkisinin bünyesinde bulundurduğu bileşenlerden yapılan bir kremdir. Bir çok cilt problemine fayda sağlamaktadır. Cildi derinden besler ve cilt onarımına yardımcı olur. Biberiye kremini eczanelerden ve kozmetik marketlerden elde edebilirsiniz.Biberiye kremi içeriğinde biberiye, lavanta, kekik, ada çayı gibi doğada doğal yetişen, şifalı olarak bilinen bitkiler kullanılmaktadır. Biberiye bitkisi içeriğinde yüksek oranda folik asit, A vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve mangan mineralleri bulunmaktadır. Tüm bu içeriğe sahip olan biberiye bitkisi, biberiye kreminde de mevcut olarak üretim yapılmıştır ve cilt sağlığı üzerinde faydalı olması amaçlanarak hazırlanmıştır. Biberiye kremi içerdiği bileşenler sayesinde ciltte hızlı bir şekilde onarım yapmaktadır. Düzenli ve doğru bir kullanımla cilt üzerindeki faydalarını kısa süre içerisinde sizde keşfedebilir faydalarına şahit olabilirsiniz. Biberiye kreminin bilinen bir yan etkisi görülmemiştir. Yinede herhangi bir yan etkiye rastladığınızda biberiye kremi kullanımını bırakarak doktora başvurabilirsiniz ve belirtilerin neden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Biberiye kremi kullanımı:

Biberiye kremini kullanmadan önce cildinizi bol su ile ve temizleyici doğal ürünlerle yıkayın. Biberiye kremi uygulanacak bölge iyice yıkanıp durulandıktan sonra ıslak ve nemli kalmayacak bir şekilde o bölgeyi kurutmak gereklidir. Sonrasında biberiye kremini sürün. Bu işlemi günde 2-3 kere problemli bölgeye uygulayın. Biberiye kremini cilde uygularken daireler çizerek hafif dokunuşlarla uygulamanız problemli bölgenin uyarılmasına ve kremin daha etkili olmasına fayda sağlayacaktır.

Biberiye kremi faydaları:
 • Kişinin cildinin üst tabakasındaki problemleri onarıcı özelliğe sahiptir.
 • Ergenlik döneminde veya yağlı ciltlerde yaşanan sivilce problemlerine karşı doğal bir çözümdür.
 • Ciltteki gözeneklerin açılmasını ve nefes almasını sağlamaktadır.
 • Cildinizin canlanmasını ve yenilenmesine fayda sağlamaktadır.
 • Sivilceli cildin üst tabakasında oluşan bozulmaları onarmakta yardımcı ürünler arasında yer almaktadır.
 • Cildin yağ dengesini düzenleyerek koruma sağlamaktadır.
 • Cildin daha pürüzsüz ve daha taze görünmesini sağlamaktadır.
]]>
Biberiye Kokusu https://www.biberiye.org/biberiye-kokusu.html Wed, 28 Nov 2018 15:56:32 +0000 Biberiye Kokusu; hafızaya ve özellikle zihne faydası oldukça çok olmakla beraber, uzun yıllardır bilinmekte olan faydaları geçtiğimiz son yıllarda yapılmakta olan bilimsel araştırmalarla kesinlik de kazanmıştır. T Biberiye Kokusu; hafızaya ve özellikle zihne faydası oldukça çok olmakla beraber, uzun yıllardır bilinmekte olan faydaları geçtiğimiz son yıllarda yapılmakta olan bilimsel araştırmalarla kesinlik de kazanmıştır. Tabi ki bu; Biberiye yağının içerisinde bulunan etken maddelerden kaynaklanmaktadır. Bilimsel araştırmalarla da ortaya çıkan sonuç: Biberiye yağında bulunan bazı maddelerin bilişsel fonksiyonları arttırdığı tespit edilmiştir.

Biberiye Yağının İçindeki Önemli Maddeler Ve Etkileri

Biberiye yağı içerisinde 1,8 oranında sineol ve rosmarinik asit ve ursolik asit bulunmaktadır. Bu maddelerle aynı zamanda asetilkolinesterazı inhibe etmek mümkündür.Yani daha özgün açıklamak gerekirse biberiye yağının içerisinde zihin sağlığı içinde gerekli 3 farklı bileşim bulunmaktadır. Biberiyede bulunan karnosik asit, serbest radikallerin nörodejenerasyon etkisini de yok edebiliyor. Çoğu zaman Aizheimer hastalığına neden olan asetilkolinesteraz aktivitesini durdurduğu tespit edilmiş ve yine yapılan araştırmalarda, biberiye yağı konulmuş bir odada toplanan katılımcıların bir süre sonra yapılan kan tahlillerinde 1,8 sineol maddesinin oranının arttığı görülmektedir. Deney sonrasında biberiye yağının kokusunun bile kandaki sineol oranını arttırdığı ve böylelikle, Alzheimer hastalığına neden olan asetilkolinesteraz aktivitesini durdurabileceği belirlenmiştir. Yine bu katılımcılar üzerinde denenen çeşitli zihinsel testlerde ise, biberiye yağı kokusuna maruz kalanların daha iyi performans gösterdikleri gözlenmiştir. Farklı dallarda çalışan katılımcıların işyerlerine konular biberiye yağının bir süre sonra çalışanlar üzerindeki etkisi incelendiğinde; çalışanların performansları ve konsantrasyonlarının ciddi bir biçimde arttığı gözlenmiş hatta ispatlanmıştır.

Kullanım Alanları

Biberiye yağı veya biberiye kokusuna karşı alerji, hassas bir durumunuz, bitkiye ve kokusuna karşı özel bir hastalığınız vesaire gibi durumlarınız yoksa; size önerimiz evlerinizin bir köşesine açık bir şişe veyahut ağzı açık küçük bir kavanoz içine biberiye yağı bırakın ve evinizin içindeki huzursuzluğun, miskinliğin geçmesine faydası olduğunu kendi gözlerinizle görün. Evde okula giden çocuklarınız varsa; odasının bir köşesine yine açık bir şişe içinde biberiye yağı bırakın, ders çalışırken zaman içinde çocuklarınızın performansının ve derse ilgilerinin nasıl arttığını göreceksiniz. Evlerinizde veya işyerinizde haşerelere, sineklere, kene, bit ve pirelere karşı biberiye yağı ile önlem alabilirsiniz. Evde veya işyerinizde bıraktığınız ağzı açık bir şişe biberiye yağı bilhassa sivrisinekleri uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.Eklem ağrılarından şikayetçiyseniz biberiye yağı ve zeytinyağı veya çörek otu yağı karışımı ile yapacağınız masajlar, eklem  ağrılarınıza iyi gelecektir. Masaj uygulanırken cildinizle direkt temas edeceği için; biberiye yağını zeytinyağı veya çörek otu yağı gibi taşıyıcı yağlar ile seyreltilmeli ve öyle sürmelisiniz. Ayrıca; Biberiye yağı özellikle ayak tırnak mantarlarının olduğu mantarlı bölgeye uygulanarak mantar oluşumunu önleyebilir ve var olan mantarları da yok edebilir.  Biberiye yağının içerisinde bulunan etken maddeler aynı zamanda anti-fungal özellik taşımaktadır, yani mantar oluşumunu önleyici ve oluşanı öldürücü etkisi olan bir özellik.

Biberiye Kokusunun  Başlıca Faydaları

 • Biberiye  kokusu içinde bulunan bileşenler sayesinde Alzheimer hastalığına olumlu etki eder.
 • Biberiye yağı eklem ağrılarına masaj yaparak uygulanırsa, ağrıları azaltır.
 • Evdeki kötü havayı atar, huzursuzluğa, bitkinliğe son verir.
 • Biberiye kokusu zihni açar, konsantreyi arttırıcı bir özellik taşır.
 • Biberiye yağı ayak tırnağı mantar oluşumunu önler, var olanları yok eder.
 • Sivrisinek ve haşereleri uzaklaştırır.

Önemli Uyarı: Aşırı kullanımdan her zaman kaçının, yazımız harici kullanım içindir, dahili kullanım için bir uzmana veya d]]> Biberiye Yetiştiriciliği https://www.biberiye.org/biberiye-yetistiriciligi.html Thu, 29 Nov 2018 10:21:11 +0000 Biberiye Yetiştiriciliği, Biberiye yetiştiriciliği için ülkemiz toprakları son derece müsaittir. Çünkü biberiye bol güneşi seven bir bitkidir. Kokulu mavimsi çiçekleri oldukça güzeldir. Yurt dışında oldukça popüler olan Biberiye Yetiştiriciliği, Biberiye yetiştiriciliği için ülkemiz toprakları son derece müsaittir. Çünkü biberiye bol güneşi seven bir bitkidir. Kokulu mavimsi çiçekleri oldukça güzeldir. Yurt dışında oldukça popüler olan bitkinin Araplar tarafından keşfedildiği söylenmektedir. Uzman bilim insanlarının yaptıkları araştırmalarda biberiye bitkisinin sağlık açısından bir çok hastalığa iyi geldiği, birçok hastalığında oluşumunu önlediği görülmüştür. Dünya üzerindeki kanser araştırmalarında en çok tercih edilen bitkilerden bir tanesidir. Saç dökülmesini de engellediği  bilinmektedir. Ülkemizde son zamanlarda fark edilen biberiyenin aktarlarda baharat olarak bolca satılmaktadır. Ayrıca biberiye çayı, yada biberiye özlü şampuanları vardır. Yemeklere farklı lezzetler katan biberiye ahçıların da tercihidir. Biberiyenin özelliğini kaybetmemesi için mutlaka ağzı kapalı paketlerde saklanması gerekmektedir. Biberiye yetiştiriciliği son derece kolay fazla zahmeti olmayan bir bitkidir. Fide ve tohum olarak satılmaktadır, alıp bahçenize ekimini rahatlıkla yapabilirsiniz. Yada ticari amaçlı olarak ekim yaparak biberiyeleri satılmasını sağlaya bilirsiniz.


Biberiye Fidesinin ekimi: Ekim yapabilmek için genellikle Sonbahar ve ilkbahar ayları uygundur. İlk baharda don aylarının geçmiş olmasına dikkat edilmelidir, Şubat mart gibi sıkça don olan aylarda fideler donda hemen zarar görebilir. Ekim yapılacak alandaki toprağın işlenmiş olması gereklidir, toprak güçsüz ise organik yada torf gübre kullanarak güçlü bir toprak oluşturulmalıdır. Güçlendirilmiş bir toprağa ekim yapmanın verimi artıracağı unutulmamalıdır. Güneşi çok seven bir bitki olduğu için bol güneşli ortama ekilmelidir. Biberiye fidelerinin 30-40 cm arasında sıralar arası ise 50-70 cm olacak şekilde dikilmelidir, dikim esnasında bitkinin yaklaşık 3'te 2 si toprak altına girmelidir. Biberiye bitkisinin can suyunu dikimden hemen sonra vermeliyiz. Daha sonra ise ara ara sulanmaya devam edilmelidir.

Biberiye Tohumunun Ekilmesi: Biberiye tohumu dikilmeden önce bir gün suda bekletilmelidir bu şekilde çimlenme oranı yükselecektir. Toprak ısısının 8-10 derece olması dikim için uygundur. Ekim yapmak için ilkbahar ayları tercih edilebilir. Güneş gören bir alan seçilmelidir. Toprak işleyerek dikim için hazır hale getirilmelidir, gerekli ise torf yada organik gübre ile güçlendirilmelidir. Toprağın verimli olması güzel neticeler elde etmemizi sağlar. Suda bekletilmiş tohumlar toprağın bir parmak kadar altına ekilmelidir. (Ekimi toprağa sık sık yapabiliriz daha sonra fide haline gelince seyrekleştirilir.) Ekim bittikten sonra toprak düzelerek üzeri kapatılmalıdır ve bitkinin can suyu verilmelidir. Sulama işleminden sonra sonra üzeri şeffaf bir naylon kullanılarak sera yapılıp kapatılmalıdır. Ara ara toprak nemlendirilmelidir. Tahmini çimlenme süresi 15-20 gündür. Fideler büyüyünce seyrekleştirme yapılır. Ara ara sulanarak biberiyeler büyütülür.
]]>
Biberiye Ağacı https://www.biberiye.org/biberiye-agaci.html Thu, 29 Nov 2018 22:56:59 +0000 Biberiye Ağacı, ballıbabagiller familyasından olan bu ağacın anayurdu Akdeniz havzası olup Türkiye'nin Güney ve Batı Anadolu kıyı şeritlerinde de yetişebilen çalı görünümünde bir ağaçtır. Orjinal adı Rosmarinus Officina Biberiye Ağacı, ballıbabagiller familyasından olan bu ağacın anayurdu Akdeniz havzası olup Türkiye'nin Güney ve Batı Anadolu kıyı şeritlerinde de yetişebilen çalı görünümünde bir ağaçtır. Orjinal adı Rosmarinus Officinalis olan bu ağaç biberya, beyaz püren, hasalban ve kuşdili olarak da bilinmektedir. Dünyanın birçok yerinde kültürü yapılan biberiye ağacı, 1700 metrelere kadar ulaşan yerlerde yetişmektedir. Akdeniz ülkelerinin yabani olarak yetişmektedir. Portekiz, Yugoslavya, İspanya, Fransa, Fas, Tunus, Cezayir ve İtalya'da yaygın olarak yetişmektedir. Baharat alanında pek çok kullanılmasa da park ve bahçelerde yetiştirilmektedir. 

Biberiye ağacı özellikleri

Çalımsı bir karakteri olan bu ağacın sapı ince, narin ve çok dallı olarak bilinir. Yaprakları karşılıklı ve sapsızdır. Yaprakları çam yapraklarını andıran ayası uzun ve etli olan, alt tarafı tüylü ve beyazımtırak yeşil renklidir. Kışın yapraklarını dökmeyen biberiye ağacının yaprakları 2-4 milimetre genişliktedir. Taban kısmı kısa sap şeklinde ve yaprakların ucu küt şekildedir. Çiçekleri bütün sene ağacın üzerinde ve çiçekler mavimsi, beyaz, eflatun, mor renktedir. Üst dudakta 2 dar lop, alt dudakta ise 3 dar lop bulunmaktadır.  Meyvesi esmerimsi ve fındık şeklindedir. Yapraklarında %2 oranında uçucu yağ ve acı bulunmaktadır. 

Biberiye ağacı faydaları 
 • Yemeklerin hemen hemen hepsinde baharat olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında alkolsüz içecek, dondurma, şekerleme ve fırın ürünlerinde de kullanılmaktadır. 
 • Gıda sektörü dışında sentetikler gibi biberiye yağının antioksidanları üretilmekte ve değerlendirilmektedir. 
 • Parfümeri, kozmetik ve eczacılık alanlarında da kullanılır. 
 • Biberiye ağacından elde edilen yağ romatizma ağrılarında, idrar söktürücü olarak ve astım gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. 
Biberiye ağacı nasıl yetiştirilir

Bu ağaç yazları kurak, kışları ise yağışlı iklimlerde yetiştirilir. Toprak isteği bakımından fazla seçici değildir. Tohumlarını saçarak koloniler oluşturur. Bahçe ve tarlalarda kolayca yetişir. Bakımında ise fazla zorluk yaşanmamaktadır. Bütün yıl çiçek açan bu ağacın dalları toplanıp demet haline getirilerek gölgede kurutulur. 
]]>
Biberiye Yağının Saça Faydaları https://www.biberiye.org/biberiye-yaginin-saca-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 07:41:11 +0000 Biberiye yağının saça faydaları: Biberiye yağı biberiye bitkisinin yapraklarından damlayarak oluşmaktadır. Saçlarda oldukça büyük etkisi vardır. Saç maskesi olarak bir çok maske içeriğinde biberiye yağı bulunmaktadır. Sa Biberiye yağının saça faydaları: Biberiye yağı biberiye bitkisinin yapraklarından damlayarak oluşmaktadır. Saçlarda oldukça büyük etkisi vardır. Saç maskesi olarak bir çok maske içeriğinde biberiye yağı bulunmaktadır. Saçlara güzel ve doğal bir koku sağlamaktadır. Kokusu nane kokusuna benzeyen ferah bir aroması vardır. Saçlar üzerindeki olumlu etkileri şampuanlar içerisinde bile biberiye yağı bulunmasına neden olmaktadır. Bir çok ülkede saçla ilgili olan hemen hemen her üründe kullanılan biberiye yağı özellikle Fransa, İspanya ve İtalya'da kullanılmaktadır. Akdeniz kıyısına yakın olan ülkelerde biberiye yağı saç bakımında oldukça popülerdir. Biberiye yağı saça hem doğal bakım yapmasıyla hemde kimyasal şüphesi bulunmadan saçların sağlık kazanmasına fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre biberiye yağı saç köklerinde hücre bölünmesini uyaran bir yapıya sahip olduğu açıklanmıştır. Saç köklerindeki hücre bölünmesi saçın normal uzama seyrinden daha hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olmakta ve dökülen saçların yeniden çoğalarak çıkmasına fayda sağlamaktadır. Biberiye yağını saçlarınıza her şekilde uygulayabilirsiniz. Şampuanlar içine biberiye yağını katabilir veya saç nemlendirici bir ürün içerisine biberiye yağı ilave edebilirsiniz. Saç uzamasını sağlamak için ise haftada 1-2 kez saç derisine masaj uygulayarak biberiye yağı sürebilirsiniz. Sürdükten sonra 15-20 dakika bekleyip ılık suyla saçınızı durulama yapabilirsiniz. Duş sırasında saçlarınızı durulamak için kullanacağınız suyun içine de biberiye yağı karıştırabilirsiniz. Fakat bilinmesi gereken bir unsur vardır ki, biberiye yağını epilepsi hastaları, yüksek tansiyon hastaları, hamileler ve emzirme döneminde olanların kullanması uygun görülmemektedir. Bu tür bitkisel ürünler kullanmadan önce doktora danışmaları gereklidir. Biberiye yağı kullanılmadan önce suyla, zeytinyağıyla veya badem yağıyla yumuşatılmalıdır. Saç derisinde pullanma, kaşıntı, kızarıklık veya başka yan etki görürseniz kullanımı kesmenizde fayda vardır.

Biberiye yağının saça faydaları:
 • Boyadan zamanla yıpranan saçların onarımı için faydalıdır.
 • Saç dökülmelerine karşı tedavi edici özelliği vardır
 • Saçlara canlılık ve parlaklık verir
 • Saçları besleyerek hacim kazandırır.
 • Kırılmış yıpranmış saçları derinlemesine besler
 • Dökülen saçların kökten tekrar çıkmasına fayda sağlar
 • Saçın çabuk uzamasında etkili bir role sahiptir.
 • Saç tellerinde yumuşaklık oluşmasında etkilidir.
 • Kişide kellik oluşmasını önler
 • Genel anlamda saçı bir bütün olarak besler ve taze bir görünüm kazandırır.
]]>
Biberiye Çayı Zayıflama https://www.biberiye.org/biberiye-cayi-zayiflama.html Sat, 01 Dec 2018 06:28:32 +0000 Biberiye Çayı Zayıflama; Biberiye çayı zayıflama için faydalı olduğu kadar vücuda başka faydaları da vardır. Biberiye çayının faydaları kadar yaprağının da çok faydası vardır. Biberiye çayının faydaları,  bölgesel Biberiye Çayı Zayıflama; Biberiye çayı zayıflama için faydalı olduğu kadar vücuda başka faydaları da vardır. Biberiye çayının faydaları kadar yaprağının da çok faydası vardır. Biberiye çayının faydaları,  bölgesel olarak vücutta zayıflamaya yardımcı olur. Biberiye çayının faydaları, günde extradan yüz kalori yakmaya yardımcı olur. Biberiye çayının faydaları günde iki fincan tüketilirse metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamada yardımcı olur. Biberiye çayının faydaları, biberiyenin içinde bulunan bitkisel yağ asitlerinin yağ yakma özelliği vardır. Biberiye çayının faydaları, İdrar söktürücü özelliği ile vücuttan toksinleri atar ve yağ yakmayı destekleyerek zayıflamaya yardımcı olur. 

Biberiye Çayı Faydaları;
 • Baş ağrısını giderir,
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir, 
 • Hazımsızlığı giderir,
 • Terletme özelliği ile ateşi düşürür,
 • İdrar söktürücü özelliği vardır, 
 • Bağırsakları çalıştırır, 
 • Mideyi uyarır ve sindirimi kolaylaştırır, 
 • Mide şişkinliklerine iyi gelir. 
 • Adet sancılarınada iyi gelir,
 • Bronşit hastalığı olanlara da iyi gelir, 
 • Tansiyon düşüklüğüne de iyi gelmektedir.
Biberiye Çayı Zayıflama Tarifi;

Bir su bardağı suyun içine iki çay kaşığı biberiyeyi katalım ve kaynatalım. Kaynattığımız biberiyeyi on dakika demlenmesi için bekletelim. Demlenen biberiye çayını günde iki bardak içelim. Biberiye çayını sabah ve akşamları aç karnına içelim. Biberiye çayını zayıflama için bir hafta boyunca  sabah ve akşam içelim. Fakat bir haftanın sonunda 3-4 gün ara verelim. Ara bittikten sonra yine aynı şekilde sabah ve akşam bir bardak içelim. Her bir haftalık kullanımın ardından ara vermeyi unutmayalım. 

Biberiyenin Yaprağının İçerisinde Bulunanlar; 

Biberiye yaprağının içinde pek çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Beta karoten, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, E vitamini, Pantotenik asit, biotin, D vitamini, C vitamini ve K vitamini bulunmaktadır. Biberiye çayı zayıflama, doğru ve düzenli kullanıldığında idrar söktürücü etkisi, terletme etkisi, yağ yakma etkisi ve metabolizmayı hızlandırması sayesinde zayıflama da çok etkilidir. Yalnız unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarardır. 
]]>
Kuru Biberiye https://www.biberiye.org/kuru-biberiye.html Sat, 01 Dec 2018 07:49:31 +0000 Kuru biberiye, Biberiye bitkisinin kurutulmuş haline denmektedir. Biberiye bitkisi ballıbabagiller familyasındandır. İnce yapraklıdır ve her zaman yeşil kalabilme özelliğine sahiptir. Biberiye bitkisi halk arasında kuşdili olarak Kuru biberiye, Biberiye bitkisinin kurutulmuş haline denmektedir. Biberiye bitkisi ballıbabagiller familyasındandır. İnce yapraklıdır ve her zaman yeşil kalabilme özelliğine sahiptir. Biberiye bitkisi halk arasında kuşdili olarak bilinmektedir. Çalı görünümlüdür ve mor çiçeklidir. Bu bitki toplanarak kurutulup çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. Biberiye bitkisi baharat olarak da kullanılabilen bitkiler arasında yer almaktadır. Kuru biberiye çay olarak baharat olarak ve daha bir çok alanda kişi sağlığına fayda sağlayarak dikkat çekmiştir. Çoğu insan tarafından benimsenmiştir. Biberiye bitkisinin Araplar tarafından keşfedildiği söylenmektedir. Yetiştiği yerlerden toplanarak güneşte kurutulan biberiye bitkisi çay olarak tüketildiğinde bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Kuru biberiye tam bir şifa kaynağı olarak bilinir. Ilıman iklimlerde yetişmektedir. Kumlu ve balçıklı topraklarda yetişen biberiye bitkisi kuru bir şekilde uzun süre saklanabilmektedir. Ilıman yamaçlarda görülen bitkinin boyu hemen hemen 2 metreyi bulmaktadır. Kuru biberiye tıbbi olarak kullanılması yanı sıra yemeklerde baharat olarak da kullanılmaktadır. Sağlığa yararları ile bilinmektedir. Tamamen organik ve doğal bir bitkidir. Doğa ortamında yetişen sağlığa faydalı her konuda doğal yollarla tedavi edici, iyileştirici, vücuda fayda sağlayıcı, ve daha birçok etken ile kişi vücudunda kendini göstermektedir.Güneşte kurutulan biberiye bitkisi taze halinden bir şey kaybetmeden kurutulmaktadır. İçerdiği hiçbir bileşen kuruma aşamasında kaybolmaz. Hatta kurutma sırasında bileşenlerin tamamen özü kaldığı için çok daha faydalı olabilmektedir.

Kuru biberiye faydaları:
 • Cilt üzerinde oldukça büyük etkilere sahiptir.
 • suya koyarak kaynatıldığında ve o su ile saçlar yıkandığında saç sağlığına oldukça faydalıdır.
 • Antibakteriyel ürünlere göre daha fazla mikrop kırıcı özelliği bulunmaktadır.
 • İdrar söktürücü özelliği ile bilinmektedir.
 • Kadınlarda adet söktürücü etkisi vardır
 • Hazmı kolaylaştırır ve sindirime fayda sağlar.
 • Astım ve bronşite iyi gelmektedir.
 • Kişide bulunan romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.
 • Kansızlık tedavisinde fayda sağlayan etkilere sahiptir.
 • Kişide bulunan sarılık hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.
 • Kişide damar tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olan bir üründür.
 • Mide ve bağırsak uyarıcısı olarak kullanılmaktadır.
]]>
Biberiye Çiçeği https://www.biberiye.org/biberiye-cicegi.html Sun, 02 Dec 2018 04:44:24 +0000 Biberiye Çiçeği; Biberiye; Ballıbabagiller familyasından, ince yapraklı, her zaman yeşil kalabilen bir bitki, halk arasında kuşdili olarak ta bilinir. Çiçekleri mor olan çalı görünümlü biberiye, Akdeniz bölgesinde oldukça f Biberiye Çiçeği; Biberiye; Ballıbabagiller familyasından, ince yapraklı, her zaman yeşil kalabilen bir bitki, halk arasında kuşdili olarak ta bilinir. Çiçekleri mor olan çalı görünümlü biberiye, Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. Genç sürgünleri baharat olarak kullanılan biberiye, süs bitkisi olarak saksılarda yetiştirilir. Kozmetik sektöründe kaynatılarak esans ve kolonya yapımında da kullanılan biberiyenin yaprak ve çiçeğinden yağ da elde çıkarılmaktadır. Araplar tarafından keşfedildiği söylenen biberiye, en çok gıda endüstrisinde ve kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.  Sinir sistemi, sindirim sistemi ve kasların üzerindeki etkisiyle tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Daha çok Ilıman iklimlerde, balçıklı ve kumlu toprakların bitkisidir. Akdeniz bölgesinin yaygın bodur ağaç ve çalılardan oluşan bitki örtüsünün bulunduğu yerlerde ve kuru yamaçlarda yetiştiği görülen bitkinin boyun nadiren de olsa 2-3 metreyi bulduğu olmaktadır. İnce ve bodur gövdeli bitkinin alt kısımları, yaşlandıkça kahverengiye dönüşür ve kabuk bağlar. Parlak, yeşil yaprakları olan biberiyenin çiçekleri üst kısımlarda toplanır.

Uzmanlar, Önerdiğimiz ölçülerde kullanılması halinde, herhangi bir yan etkisi olmayacağını ve olsa da, hamile ve emzikli bayanların bitkisel tedavi amaçlı kullanmamaları önermektedirler. Baharat olarak kullanılmasında hiç sakınca bulunmamaktadır. Uzmanlar biberiye yağının da, önerilen ölçülerde kullanılmasının önemli olduğunu belirtmekteler. Fazlasının böbrek, mide ve bağırsak sorunlarına yol açacağını, uzmanlar, kesinlikle kontrol altında kullanılmasını önermektedirler.

Biberiye çiçeği faydaları;
 • Cilt üzerinde ki derinlemesine etkiden dolayı, anti bakteriyel ürünlere kıyasla daha fazla mikrop kırıcı özelliğine sahiptir. 
 • Astım ve bronşite iyi gelmektedir.
 • Sarılığa ve kansızlığa karşı etkilidir.
 • Damar tıkanıklıklarının önlenmesi açısından fayda sağlar.
 • İdrar ve adet söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Mide ve bağırsak uyarıcısı olarak kullanılır.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle, sindirime faydalıdır.
 • Yağı cilde sürüldüğünde, özellikle romatizmalı ağrılara iyi gelmektedir.
Aynı zamanda biberiye çiçeği, çay olarak hazırlanıp içilebilir. Banyo suyuna katmak suretiyle de etkilerinden faydalanılabilir.  Yalnız yapılacak banyonun uykusuzluğa sebep olacağını belirtmekte fayda vardır. Gece geç saatlerde yapılmamalıdır. Etleri terbiye etmek için de kullanılabilir. Çünkü biberiye, hoş kokusuyla ete ayrı bir lezzet vermektedir. İmkan dahilinde kurutulmuş olanların yerine, taze olanları tüketmek daha fazla faydalı olacaktır. Aktarlardan satın alacağınız bitkinin kapalı ortamlarda saklanmış olmasına dikkat edin. Açık havada bırakılan bitkilerin, etkilerini kaybedeceğini unutmamak lazım. Yüksek tansiyon, kolit ve ülser hastalarının biberiye çayını tüketmemeleri önerilmektedir. 
Kuru olan biberiyeyi ağzı kapalı olarak serin bir yerde, taze olanını buzdolabında saklamak uygun olacaktır. Kuru olan biberiye çiçeği raf ömrü 6-12 ay kadardır bu süre içerisinde tazeliğini muhafaza edecektir. Taze olarak alacağınız biberiye çiçeğinin üzerinde beyaz lekelerin olmamasına ve hoş kokusu güçlü olmasına dikkat edin. Bilimsel araştırmalara da konu olan bu şifalı bitki özellikleri ile oldukça dikkat çekmektedir.
]]>
Domatesli Biberiye Turşusu https://www.biberiye.org/domatesli-biberiye-tursusu.html Mon, 03 Dec 2018 03:49:37 +0000 Domatesli Biberiye Turşusu, özellikle kış aylarında sofralarımızın vazgeçilmez lezzetleri arasında olan, sağlığa birçok yararı bulunan biberiye ile domatesin aynı kap içinde bütünleştirilip, oldukça kolay bir yapımı olan Domatesli Biberiye Turşusu, özellikle kış aylarında sofralarımızın vazgeçilmez lezzetleri arasında olan, sağlığa birçok yararı bulunan biberiye ile domatesin aynı kap içinde bütünleştirilip, oldukça kolay bir yapımı olan turşu çeşitlerindendir. Domates, sofralarımızda yaz kış farketmeksizin tükettiğimiz gıda olduğu gibi yaptığımız turşuların içinde de sürekli kullandığımız, faydalarının saymakla bitmeyeceği yiyeceklerimizdendir. Biberiye ise daha çok yemeklerimize hoş koku ve tat vermesi için kullandığımız baharat türü olmakla beraber her mevsim yeşil kalabilen çalı türü bir bitkidir. Kanseri önleyen, kilo vermeyi sağlayan, migreni gideren, hafızaları genişleten, bağışıklık sistemini geliştiren, karaciğer ve solunum rahatsızlıklarını giderebilen, etkili bir ağrı kesici görevi yapan biberiye bitkisi turşu yapımında da beğenilen bir bitkidir. Son zamanlarda mutfaklarımızda yapılan domatesli biberiye turşusu sayısında artış gözlenmektedir. İlk defa biberiye turşusu yapanlar tattıklarında yaptıklarına pişman olsalar da ilerleyen günlerde biberiyenin lezzeti turşuya yansıyınca tadına doyamıyorlar. Sizde ilk defa domatesli biberiye turşusu yapıyorsanız tattığınızda biberiyenin tadı, turşuya yansımaz ise korkmayın ve sabırla birkaç gün bekleyin, biberiye kendi lezzetini turşuya bıraktığı zaman kendinizle övüneceksiniz. Hep beraber domatesli biberiye turşusu yapımında nelere ihtiyacımız olduğuna ve bu turşunun nasıl yapıldığına göz atalım.

Domatesli biberiye turşusu için gerekli malzemeler:  
 • 4-5 demet biberiye
 • 2 kilogram domates
 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • 1 su bardağı sirke
 • 1 baş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı turşu tuzu
 • 2 yemek kaşığı nane kurusu
 • 1 yemek kaşığı limon tuzu
Domatesli biberiye turşusu yapımı

Biberiyeleri istersek küçük küçük doğrayalım veya robottan geçirelim. Domatesleri yıkadıktan sonra rendeleyip bir kapta biberiyeleri, rendelenmiş domatesleri, limon tuzunu, sirkeyi, zeytinyağını, tuzu ve nane kurusunu hep birlikte harmanlayalım. Harmanladıktan sonra tuzunu kontrol edelim ve eğer tuz oranı güzel olmuşsa kavanozlara dolduralım ve üzerlerine az bir miktar zeytinyağı bırakalım. Kullandığımız malzemelerden ortalama 5-6 kavanoz turşu olacaktır. Bu domatesli biberiye turşularımızı ister dolapta istersek de serin bir yerde yaklaşık 20 gün bekletelim. 20 gün sonunda domatesli biberiye turşumuz hazır hale gelecektir.

Afiyet olsun.
]]>
Taze Biberiye https://www.biberiye.org/taze-biberiye.html Mon, 03 Dec 2018 12:47:30 +0000 Taze biberiye: insan sağlığı üzerinde büyük faydalar sağlayan bir bitkidir. Hem taze hemde kurutulmuş bir şekilde tüketilmektedir. Taze biberiyenin yetiştiği yerler yazları kurak, kışları ise yağışlı geçen bölgelerdir.ik Taze biberiye: insan sağlığı üzerinde büyük faydalar sağlayan bir bitkidir. Hem taze hemde kurutulmuş bir şekilde tüketilmektedir. Taze biberiyenin yetiştiği yerler yazları kurak, kışları ise yağışlı geçen bölgelerdir.iklim değişikliklerine dayanıklı olan bir bitkidir. Ayrıca taze biberiye serin iklim koşullarında da rahatlıkla üretilebilmektedir. Taze biberiye A vitamini, B vitamini ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda yüksek miktarda demir içeriği ile demir eksikliği tedavisinde yardımcı besin rolü üstlenmektedir. Ayrıca kalsiyum ve fosfor taze biberiyede bulunan diğer minerallerdir.

Taze biberiye faydaları:
 • Kişide hafıza güçlülüğüne faydalıdır: Taze biberiye 1500 lü yıllara dayanan, şifalı bitkilerle tedavi konularının işlendiği yazılı belgelere göre hafızayı geliştirmekte ve güçlendirmektedir. Taze biberiyenin hafızayı güçlendirme nedeni bünyesinde taşıdığı karnozik asit bileşeninden kaynaklanmaktadır.
 • Migrene iyi gelir: Taze biberiye migren ağrılarında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Migren ağrıları arttığında 1-2 dal taze biberiye yemek kişide bulunan ağrıyı hafiflettiği hatta belli bir sür sonra yok ettiği bilinmektedir.
 • Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir: Taze biberiyenin  düzenli tüketilmesi vücutta bulunan kas ve kemik ağrılarına da fayda sağlamaktadır.
 • Cilt üzerinde olumlu etkileri vardır: Taze biberiye bir çok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Taze biberiye düzenli tüketildiğinde ciltteki kan dolaşımını artırarak hücrelerin yenilenmesine ve cildin doğrudan yenilenmesine fayda sağlamaktadır. Özellikle taze biberiyenin iltihap önleyici bileşenler etkisi ile sivilce oluşumunu büyük oranda engellemektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Taze biberiye antioksidan içeren bir bitkidir. Bu nedenle hastalıklara sebep olan serbest radikallere karşı vücudun direncini arttırmaktadır. İçerdiği antioksidan ile taze biberiye kişide bulunan genel sağlığa katkıda bulunarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlü olaması ile kişi bir çok hastalığa ve soğuk algınlıklarına karşı direnç elde etmiş olur.
 • Mide ülserine iyi gelir: Yapılan araştırmalar taze biberiyenin mide ülserine neden olan H.pylori bakterisine karşı güçlü bir kalkan oluşturduğu ortaya çıkmıştır.
 • Sindirim sistemine faydası: Kişide bulunan mide bulantısı, kabızlık, hazımsızlık ve diğer sindirim rahatsızlıkları taze biberiyenin bünyesinde bulundurduğu bileşenler sayesinde doğal olarak tedavi edilebilmektedir. Taze biberiye tüketimi kişide bulunan birçok sindirim hastalıklarına çözüm olabilmektedir.
 • Saç sağlığına faydalıdır: Taze biberiye haşlanıp saç bakımında kullanıldığında veya biberiye yağı ile kullanıldığında saç derisinde kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin güçlenmesine fayda sağlamaktadır.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır: Taze biberiye orta dereceli bir idrar söktürücü olarak bilinmektedir. Düzenli olarak taze biberiyenin kaynatılıp içilmesi kişi vücudunda bulunan fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Vücuttaki iltihaplanmaları giderir: Taze biberiye karnozik asit ve karnozol adında iki farklı iltihap önleyici bileşen taşımaktadır. Bu iki bileşen aynı zamanda ağrıya neden olan enzimlerin üretimini baskıladığı için taze biberiye iltihaplı olan bölgelerde ağrıları hafifletmek içinde etkilidir.
 • Nefes kokusunu giderir: Taze biberiyede bulunan güçlü ve aromatik koku ağız kokusunu gidermektedir. Taze biberiye kaynatılıp soğutulduktan sonra gargara yaparak ağız kokusunu doğal yollardan giderebilirsiniz.
 • Solunum yollarına rahatsızlıklarını engeller: Üst solunum yollarını etkileyen grip, bronşit ve sinüzit gibi hastalıkların tedavisinde taze biberiyeyi kaynatarak buharını solumak hastalara oldukça iyi gelmektedir.
 • Karaciğere faydalıdır: Taze biberiye karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanımı oldukça eskiye dayanmaktadır. T]]> Biberiye Bitkisi https://www.biberiye.org/biberiye-bitkisi.html Tue, 04 Dec 2018 07:45:48 +0000 Biberiye bitkisi, ballıbabagiller familyasına ait olan, iğneye benzeyen ince yapraklara sahip olan, daima yeşil kalabilen bir bitki çeşididir. Mor çiçeklere sahip olan, yeşil yaprakları olan çalı şekline benzeyen bir Biberiye bitkisi, ballıbabagiller familyasına ait olan, iğneye benzeyen ince yapraklara sahip olan, daima yeşil kalabilen bir bitki çeşididir. Mor çiçeklere sahip olan, yeşil yaprakları olan çalı şekline benzeyen bir bitki türüdür. Özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen biberiye bitkisinin çiçeklerinde sakinleştirici hoş bir kokusu vardır. Çiçekleri, yaprakları ve yağı kullanılabilen biberiye bitkisi içerdiği besin değerleri sayesinde birçok fayda verici özelliğe sahiptir. İnsan sağlığında hastalıklar için, vücut direncinin arttırılması için, cilt bakımı ve kokusu ile kozmetikte kullanılan biberiye bitkisi birçok fayda verici özelliğe sahiptir. Ayrıca birçok alanda kullanıldığı için oldukça avantajlı bir bitki türüdür. İşte bu kadar kullanım alanı geniş olan birçok yararı olan biberiye bitkisinin vermiş olduğu faydaları beraber inceleyelim;

  Biberiye bitkisi faydaları

  • Kilo vermek isteyen insanlar için iştah kesici bir özelliğe sahip olduğu için demlenerek çayı içildiği zaman kilo vermeye yardımcı olur,
  • Biberiye bitkisinin çiçeği ve yağının esans kokusu sayesinde hafızayı güçlendirir ve sakinleştirici bir fayda verir,
  • Cildin yenilenmesini, ölü hücrelerin temizlenmesini, sivilce ve siyah noktaların yok olmasında oldukça fayda verici özelliğe sahiptir,
  • İçinde bulunan antitoksin madde sayesinde kanser oluşumuna neden olan hücrelerin yok olmasını sağlar,
  • Saç diplerini ve uçlarını besleyerek daha parlak olmasını sağlar ve saç dökülmesine engel olur,
  • Migren ağrıları, kas ve eklem ağrıları ve daha birçok bölgede oluşan ağrıların yok olmasında fayda verici özelliklere sahip olmaktadır,
  • İltihap, enfeksiyon ve alerji gibi oksitlerin ortadan kalmasını sağlar ve vücudu bu konuda korur,
  • Kabızlık, hazımsızlık ve mide sorunları gibi sorunları giderir ve sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar,
  • Ağız içi sağlığında etkilidir ağız içinde oluşan bakterileri yok eder ve ağı kokusu probleminin ortadan kalkmasını sağlar,
  • Solunum yollarını temizler ve karaciğerin daha sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasında oldukça fayda verici bir özelliğe sahiptir,
  • Kalp ve damar yollarını temizleyerek daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur,
  • İçerdiği besin değerleri sayesinde vücut direncini arttırır ve hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici etkiler sağlar,
  • Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi enfeksiyon hastalıklarının yok olmasını sağlar ve direnç arttırarak vücudu bu konuda korur,

  Görüldüğü üzere biberiye bitkisi doğru ve düzgün bir şekilde kullanıldığı zaman birçok fayda verici özelliği bir arada bulundurur. Üzerinde ki yaprakları çay gibi demlenerek hem saç bakımında kullanılır hemde içilerek sağlık için fayda verilmesi için kullanılır. Ayrıca biberiye bitkisini yağı cilt bakımı ve koklanması ile birlikte sağlıklı bir vücut olmasında fayda verici özelliğe sahiptir. Ancak her şeyin fazlası zara kaidesi biberiye bitkisi içinde geçerli olmaktadır. Özellikle hamile ve emzirme döneminde olan annelerin bu bitkiyi kullanmaması hem kendi hemde bebeklerinin sağlıkları için gereklidir. Ayrıca bazı sinirsel hastalıklara sahip olan hastaların doktor tavsiyesi almadan kullanmaları istenmeyen bazı durumların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. İşte biberiye bitkisi tüm bu özellikler göz önünde bulundurularak kullanılmasına dikkat edilmelidir.

  ]]>
  Biberiye Hapı https://www.biberiye.org/biberiye-hapi.html Wed, 05 Dec 2018 04:27:58 +0000 Biberiye hapı, Biberiye oldukça faydalı bir bitkidir ve insan vücuduna faydası kanıtlanmıştır. Bunun için taze biberiyeye ulaşılamadığı durumlar için hapı üretilmiştir. Biberiye otu bütün ilk bahar ve yaz boyunca çiçek Biberiye hapı, Biberiye oldukça faydalı bir bitkidir ve insan vücuduna faydası kanıtlanmıştır. Bunun için taze biberiyeye ulaşılamadığı durumlar için hapı üretilmiştir. Biberiye otu bütün ilk bahar ve yaz boyunca çiçek açar. Çiçeği soluk mavi renklidir. 1-2 metre yüksekliğinde olan biberiye otu dik bir gövdeye sahiptir ve çok dallı bir bitkidir. Biberiye bitkisinin meyveleri esmer renklidir. Kuş dili olarak da bilinen biberiye otunun faydaları saymakla bitecek gibi değildir. Bu durumdan ötürü eczanelerde satılan biberiye hapı üretilmiştir. Biberiye otunun yağı, kurutulmuşu, taze hallisi ve hapı kullanılmaktadır. Biberiye hapı yanınızda rahatça taşıyabileceğiniz ve düzenli kullandığınızda bir çok olumlu etkisini görebileceğiniz bir üründür. Bir çok sebep ile kişi kullanma ihtiyacı duyabilir. Kişi vücudunda dayanıklılığa da fayda sağlayan biberiye hapı uygun bir fiyatla eczanelerde yer almaktadır. Çantada rahat taşıyacağınız, rahat kullanacağınız bu ürün öncelikli olarak fazla kilo problemi yaşayan insanların tercihidir. Belirgin bir şekilde zayıflamaya yardımcı olan bu ürün zor bölge zayıflamalarında da oldukça etkilidir.

  Biberiye hapı kullanımı: Biberiye kullanıldığı andan itibaren etkisini gösteren bir üründür. Biberiye hapının kullanımı sabah kahvaltısından 30 dakika önce alınarak bol su ile içilmelidir. 1 haptan fazla içmek uygun değildir. Doz aşımı ve az kullanım hapın etkisini göstermemesine neden olabilmektedir. Biberiye hapı faydalı olmasına rağmen doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Özellikle bebek emziren anne ve hamile olan anne adayları doktora danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır. Yine çeşitli hastalık sahipleri mutlaka doktor bilgisi ve gözetiminden sonra biberiye hapı kullanmalıdır.

  Biberiye hapı faydaları:
  • Özellikle az hareket eden kişilerde zayıflamaya yardımcı bir üründür. Zor zayıflayan basen, karın, bel bölgesi, kollar, ve sırt bölgesindeki Yağların erimesinde oldukça faydalıdır.
  • Kişide gün içerisinde tokluk hissi yaşatarak fazla kilo problemi yaşayan kişilerde iştah kaybına neden olmaktadır.
  • İçerdiği özel formülü sayesinde kişiyi daha enerjik ve dinç tutmaktadır.
  • Kan dolaşımını hızlandırır. Kılcal damarları açar.
  • Vücutta hızlı yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Vücut yağlarını eritip idrar ile dışarı atılmasına fayda sağlamaktadır.
  • Sinirleri uyarır ve güçlendirir.
  • Kadınlarda iyi bir adet söktürücü olarak kullanılabilir.
  • İdrar söktürücü özelliği ile vücutta biriken suyun dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.
  ]]>
  Biberiye Adet Söktürürmü https://www.biberiye.org/biberiye-adet-soktururmu.html Wed, 05 Dec 2018 14:24:10 +0000 Biberiye adet söktürürmü, biberiye Akdeniz iklimini seven, ballıbabagiller familyasından bir bitkidir. Araplar tarafından keşfedilen biberiyeye halk arasında ''kuşdili'' denmektedir. Yaz kış yeşil kalabilme özelliğine sahip Biberiye adet söktürürmü, biberiye Akdeniz iklimini seven, ballıbabagiller familyasından bir bitkidir. Araplar tarafından keşfedilen biberiyeye halk arasında ''kuşdili'' denmektedir. Yaz kış yeşil kalabilme özelliğine sahip, ince yapraklı, çalımsı karakterli, hoş kokulu bir bitkidir. Biberiye, başta gıda olmak üzere pek çok alanda da kullanılmasıyla bilinmektedir.Gıda olarak tüketildiği zaman pek çok faydası vardır. Bunlardan en çok merak konusu olanlardan birisi ise biberiyenin ''adet sökücü'' özelliğinin olmasıdır. 

Bir kadın normal olarak ortalama 28 günde bir adet kanaması görür. Hormonsal aksaklıklar ya da aşırı strese bağlı olarak bu sürede bir miktar uzama gözlenebilir.Beklenilen sürenin uzaması durumunda kadınlarda şişkinlik, sancı ve stres gibi rahatsızlıkların meydana gelmesi olasıdır.Bunun beraberinde günlük yaşamın aksaması söz konusudur. Bu durumda kişi döngünün bir an önce işleyişine devam etmesi için bir takım yöntemlere başvurur.

Biberiye Adet SöktürürmüBiberiye adet söktürürmü, nasıl kullanılır

Geçmişten günümüze denenmiş pek çok yöntem vardır. Bu yöntemler tıbbi kesinlik taşımamakla beraber uzun yıllara dayalı tecrübelerdir. Ve bilmemiz gerekir ki insanoğlu var olduğu ilk günden beri doğanın gücünden yararlanmaya çalışmıştır.Bizlere sayısız faydası olan bitkiler hala günümüzde araştırılmakta ve yaşamımızı kolaylaştırmaya devam etmektedir. Elbetteki kadınlarımız için büyük sıkıntı olan adet gecikmesi için de bitkilerin gücünden yararlanılmıştır. Biberiye ise bunların başında gelmektedir. Adet söktürücü olarak bilinen biberiye pek çok bitki uzmanı tarafından desteklenmekle beraber uyarısı da yapılmaktadır. Çünkü adet gecikmesi kimi zamanlarda olası bir gebeliğin başlangıcı olabilmektedir. Bu tür durumlarda, en ufak şüphe bile dahi olsa biberiye ve benzeri işlev gören bitkiler kullanılmadan önce kesinlikle uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu tür ''adet söktürücü'' olarak bilinen bitkiler gebeliğin sonlanmasına yol açabileceği gibi bebekte kalıcı hasarlara da yol açabilir. Tüm bunları göz önüne alıp dikkatli olunarak aşağıdaki tarifle biberiyeyi tüketebilirsiniz. Şimdiden hepinize geçmiş olsun.

2 tatlı kaşığı biberiye, sıcak suda rengini ve kokusunu verinceye kadar beklenir.Elde edilen karışım gün içerisinde 2 bardak kadar tüketilir.Biberiyeyi tek başına içebileceğiniz gibi içine papatya ilave ederek de tüketebilirsiniz.
]]>
Biberiye Zayıflatırmı https://www.biberiye.org/biberiye-zayiflatirmi.html Wed, 05 Dec 2018 15:29:29 +0000 Biberiye zayıflatırmı diyenler için bu yazımızda biberiyenin zayıflamaya olan etkilerinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Biberiye eskilerden beri vücudumuza, sağlığımıza ve hastalıklara karşı olumlu etkileri ile tanına Biberiye zayıflatırmı diyenler için bu yazımızda biberiyenin zayıflamaya olan etkilerinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Biberiye eskilerden beri vücudumuza, sağlığımıza ve hastalıklara karşı olumlu etkileri ile tanınan oldukça faydalı, şifalı bir bitki türüdür. Hem çayı hem de yaprağı tüketilebilen biberiye, asırlardır insanlar tarafından tüketilmekte, son yıllarda ise diyet listelerinde bile yer almaktadır. Mutfaklarımızda meşhur baharatlar arasında yer alan biberiye son yıllarda tıp alanında da kullanılmakta olan bitkiler arasına girdi. Biberiye birçok hastalığa faydasıyla bilinmektedir. Özellikle baş ağrısı, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, mide rahatsızlıkları ve hazımsızlık şikayetlerinde biberiyenin faydalarından yararlanılmaktadır. Biberiyenin konumuzla alakası ise zayıflamaya olan etkisidir. Biberiye bölgesel zayıflamada ve selülit problemlerinden kurtulmada oldukça faydalı olmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda biberiye yapraklarında bulunan bitkisel yağ asitlerinin yağ yakıcı özelliği bulunduğu ve metabolizmayı da hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda karaciğerde bulunan insülin metabolizmasını da düzenleyerek kan yağının vücuttan atılmasını sağladığı da kanıtlanmıştır. Bu nedenlerden dolayı biberiye zayıflatırmı sorusuna günde 2 fincan içilen biberiye çayı bölgesel zayıflamaya fayda sağlar cevabı verilebilmektedir. Günde 2 fincan içilen biberiye çayı metabolizmanın hızını artırmakta ve günde 100 kalori kadar fazladan bir kalori yakmaya yaramaktadır. 

Biberiye zayıflatırmı sorusuna aslında biberiyenin zayıflamaya olan faydaları ile cevap vermemiz doğru olacak. Biberiye zayıflatıyor evet fakat biberiyenin zayıflamaya neden olan faydaları şunlardır;
 • Biberiye bağırsakları çalıştırmakta ve mideyi uyarmakta bu nedenle de sindirimi kolaylaştırmaya etki sağlamaktadır.
 • Biberiyenin idrar söktürücü etkisi zayıflamaya yardımcı olur.
 • Biberiye bağırsak gazlarını gidermede, mide şişkinliği ve ödem atıcı etkisiyle de zayıflamaya fayda sağlamaktadır.
 • Metabolizmayı hızlandırması biberiyenin zayıflamaya sağladığı en büyük faydadır.
 • Biberiyenin terletici özelliği de bulunur.
Biberiyenin idrar söktürücü özelliği vücutta bulunan toksinleri atmaya ve yağ yakmaya en güzel destektir. Tüm bu faydaları biberiye zayıflatırmı sorusunun en net cevaplarıdır. Biberiyenin zayıflamaya olan etkileri öğrendiğinizde eminim ki birçoğunuz biberiye çayı tüketmeye meyil edeceksiniz. Bu nedenle sizlere biberiyeyi zayıflamak amacıyla nasıl kullanmanız gerektiği konusunda da bilgi verelim. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki biberiye çayını sabah ve akşam olmak üzere aç karnına günde 2 kez içmeniz gerekiyor. Sabah ve aç karnına bir hafta boyunca devam ederek 3-4 gün ara verdikten sonra tekrardan biberiye çayına devam edebilirsiniz. 
Biberiye Zayıflatırmı

Zayıflama İçin Biberiye Çayı Tarifi
Özellikle diyet listelerinde yer alan ve zayıflamaya büyük faydaları bulunan biberiyeyi aktarlarda kolayca bulabilirsiniz. Aktarlardan kurusunu satın alabileceğiniz gibi taze biberiyeyi de bulabilirsiniz. 2 çay kaşığı biberiyeyi 1 bardak suda kaynatın ve 10 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz. Günde 2 bardak içmeniz yeterlidir. Sabah ve akşam aç karnına tüketmeniz zayıflamaya fayda sağlayacaktır. Eğer tazesini kullanmak istiyorsanız uzunca bir yaprağını yine suda kaynatmanız gerekiyor.

Biberiye zayıflatırmı diyenler 1 ay boyunca aralıklarla bu çayı kullanarak zayıflamanın etkisini görebilirler. Fakat şunu belirtmemizde fayda var ki her şeyde olduğu gibi biberiye çayı kullanımında da abartıya kaçmamanız gerekiyor. Birçok kişi hemen zayıflama isteğiyle günde 3-4 bardak içmeye çalışıyor. Bu çok yanlış ve zararlı bir yöntemdir. Çünkü her şeyin fazlası zararlı olmaktadır. Biberiye çayı sayesinde vücudunuzdaki ödem atıcı etkiyi görecek,]]> Biberiye Çayı https://www.biberiye.org/biberiye-cayi.html Thu, 06 Dec 2018 08:30:30 +0000 Biberiye çayı, yaprak dökmek gibi bir özelliği olmayan, ufak bir ağacı andıran biberiyenin kokusu tıpkı çam kokusu gibidir. Mutfaklarda da sıkça kullanılan biberiye bitkisi, özellikle et ve balık yemeklerinin vazge Biberiye çayı, yaprak dökmek gibi bir özelliği olmayan, ufak bir ağacı andıran biberiyenin kokusu tıpkı çam kokusu gibidir. Mutfaklarda da sıkça kullanılan biberiye bitkisi, özellikle et ve balık yemeklerinin vazgeçilmezidir. Et ve balık haricinde birçok yemeğe tat katmak için çoğu mutfakta fazlaca kullanılmaktadır. Her zaman bulunabilen biberiye bitkisi ''Labiatae'' ailesine dahil bir bitkidir. Kabızlık ve hazımsızlık problemlerine oldukça faydası bulunan biberiye çayının sindirim sisteminde ve hafıza sorunlarında da etkili sonuçları vardır.

Biberiye çayı Nasıl Hazırlanır

Çay hazırlamak için kuru biberiye tercih edilmişse 1 su bardağı çay hazırlamak için 1 tatlı kaşığı biberiye, Biberiye taze kullanılıyorsa 1 su bardağına yarım tatlı kaşığı biberiye ilave edilmelidir. Verilen ölçüler azaltılmak istenirse çay daha açık olacaktır. Bir miktar artırılırsa daha fazla etkili olacaktır. Biberiye çayı için 1 su bardağı su cezveye koyulur ve kaynama noktasına ulaşınca ocağın altı kapatılır. Su tekrar bardağa alınarak üzerine biberiye eklenir. Yaklaşık 10 dakika demlenmesi beklenir. İsteğe bağlı olarak bir miktar bal ile tatlandırılarak içilebilir. Ayrıca birkaç damla limon eklenerek de tüketilebilir. Gün içinde her yemeğin ardından 1 su bardağı içilebilir.

Biberiye Çayı

Biberiye Çayının Faydaları

 • Kabızlığı giderir
 • Kolesterolü düzenleyici bir özelliği vardır
 • Uyku problemlerinde etkilidir. Uykusuzluk problemi olan kişiler gece yatmadan evvel 1 bardak biberiye çayı tüketirse rahat bir gece geçirebilir.
 • Stresi hafifletir
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Öksürük, bronşit gibi hastalıklarda iyileştirici özelliği vardır
 • Diş ve diş eti hastalıklarını giderir
 • Ağız içinde oluşan yaralarda etkilidir
 • Kan dolaşımında etkilidir
 • Gut hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Konsantrasyon bozukluğunu giderir
 • Hafızayı güçlendirir
 • Romatizma ağrılarını giderir
 • Saç diplerindeki hücreleri uyararak, saç dökülmelerini önler
 • İdrar söktürücü bir özelliği vardır
 • Kadınlarda adet düzensizliklerinde etkilidir
 • Migren ve baş ağrısında iyileştirici özelliği vardır
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
 • Kalp, beyin gibi hayati önemi büyük organlara oksijen oranının artmasını sağlar

Bu mucizevi bitkinin neredeyse şifa sağlamadığı hastalık yok gibi. Romatizmal hastalıklardan gut hastalığına kadar birçok hastalıkta alternatif tedavi olarak kullanılan bir bitkidir.

Biberiye Çayının Zayıflama Üzerindeki Etkisi

Biberiye mükemmel idrar söktürücü ve terlemeye yardımcı bir bitkidir. Bu özellikleri sayesinde vücutta yağ eritme olayını hızlandırarak zayıflamaya büyük oranda katkıda bulunuyor. Bu nedenle olsa gerek ki son zamanlarda zayıflama adına adından fazlaca bahsedilen popüler bir bitki olarak karşımıza çıkmakta.

Biberiye Çayının Yan Etkileri

 • Yüksek tansiyon hastalarında biberiye çayı tavsiye edilmemektedir. Çünkü biberiye çayının tansiyonu yükseltici bir özelliği vardır.
 • Hamilelik döneminde kullanmak için de uygun bir çay değildir. Bu dönemde kullanılması ile gebelik düşük ile sonuçlanabilir.
 • Özellikle biberiye yağı çok dikkatli kullanılmalıdır. Çok ufak dozlarda bile vücuda alınması ile böbrek, mide ve bağırsak sorunlarına neden olabilir, aşırı dozlarda ise zehirlenme olasılığı yaratabilir.
 • Biberiyenin yaprakları küçük çocuklarda ishale yol açabilir.
 • Biberiye çay olarak kullanıldığında, önemli alerjik reaksiyonlara ve sara krizlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle biberiye çayı tüketiminde doz aşımı yapmamaya özen gösterilmelidir.
]]>
Biberiye Zararları https://www.biberiye.org/biberiye-zararlari.html Fri, 07 Dec 2018 04:03:22 +0000 • Biberiye tansiyon yükselmesine neden olabileceğinden yüksek tansiyon sorunu olanlara tavsiye edilmez. • Hamileler kullanmamalıdır. Biberiye bitkisinde yer alan oleanolic asit düşük yapma riskin

• Biberiye tansiyon yükselmesine neden olabileceğinden yüksek tansiyon sorunu olanlara tavsiye edilmez.

• Hamileler kullanmamalıdır. Biberiye bitkisinde yer alan oleanolic asit düşük yapma riskini fazlalaştırır.

Biberiye Zararları

• Biberiye yağı dahilen kullanılmamalıdır. Düşük dozları böbrek mide proplemlerine yüksek dozu ise zehirlenmeye yol açar.]]>
Biberiye Çayı Nasıl Demlenir ? https://www.biberiye.org/biberiye-cayi-nasil-demlenir.html Fri, 07 Dec 2018 22:18:48 +0000 Biberiye çayı, içerisinde yer alan B1,B12,B3,B2 ve C vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini ve çeşitli mineraller ile epeyce variyetli ve besin değeri mürtefi olan bir çaydır. Bilhassa içerisinde bulunan rosmarinik asit v Biberiye çayı, içerisinde yer alan B1,B12,B3,B2 ve C vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini ve çeşitli mineraller ile epeyce variyetli ve besin değeri mürtefi olan bir çaydır. Bilhassa içerisinde bulunan rosmarinik asit ve diğer antioksidanlar aracılığıyla beyin fonksiyonlarının gelişimini sağlayan biberiye çayı, hafızanın kuvvetlenmesinde ve konsantrasyon güçlüğüne da katkıda bulunmaktadır.

Doğru demlenmiş bir biberiye çayı ile kabızlığın, baş ağrısının, solumun enfeksiyonlarının ve çeşitli rahatsızlıkların önüne geçmek mümkün. Demleme aşaması çayın içerisinde bulunan çeşitli vitamin ekstrelerinin ölmemesi ve incinmemesi adına dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir

Biberiye çayı nasıl demlenir

Çay da kullanılacak olan biberiye eğer kuru ise ölçüsü 1 su bardağına, 2 çay kaşığı biberiye şeklinde olmalıdır. Fakat taze biberiye tercih ediyorsanız 1 su bardağına, 1 çay kaşığı biberiye ölçüsü yeterli olacaktır. Çay da kullanılan biberiyenin miktarı artarsa çay o denli biraz koyu olacak, kıvam azalırsa da açık bir çay elde edilmiş olunur.

Biberiye çayını tüketeceğiniz fincanın veya su bardağının içerisine uygun miktarda biberiye alın. Diğer taraftan kaliteli bir suyu ocağın üzerine alın ve kaynamasını sağlayın. Su kaynama noktasına geldiğinde arzu ettiğiniz içme kabının içerisine koyun ve çayın dinlenmesi için 10 dakika kadar ağzı kapalı olarak bekletin. Eğer çayın tadı damak zevkinize göre biraz acı gelirse tatlandırmak için kesinlikle şeker tercih etmeyin. Şekerin yerine daha sağlıklı olan 1 tatlı kaşığı balı tercih edebilirsiniz.  Ayrıca aroma vermek için çayın içerisine 2 damla limon suyu veya çöp tarçın atıp aromatik lezzetini arttırabilirsiniz.

Kullanılması gereken günlük biberiye çayı yemeklerden sonra 1 su bardağı şeklindedir. Fazlası çeşitli fonksiyon bozukluklarına yol açabilir.

]]>
Biberiye Nasıl Kullanılır ? https://www.biberiye.org/biberiye-nasil-kullanilir.html Fri, 07 Dec 2018 22:38:59 +0000 Sıvı ekstre, kapsül, tentür ve çay olarak kullanılabilir. Uçucu yağı sadece haricen kullanılmalıdır. Sıvı ekstre, kapsül, tentür ve çay olarak kullanılabilir. Uçucu yağı sadece haricen kullanılmalıdır.
Biberiye Nasıl Kullanılır ]]>
Biberiye ve Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir? https://www.biberiye.org/biberiye-ve-biberiye-cayinin-faydalari-nelerdir.html Sat, 08 Dec 2018 17:14:37 +0000 Antispazmodik etkisi vardır. • Biberiye otu sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılır. Mide ve bağrısakları uyarır. • Kronik dolaşım problemlerinde kullanılan bir bitkidir. Bib

Antispazmodik etkisi vardır.

• Biberiye otu sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılır. Mide ve bağrısakları uyarır.

• Kronik dolaşım problemlerinde kullanılan bir bitkidir. Biberiye yağı koku sinirini ve trigeminus duyu siniri uçlarını uyararak refleks yolla solunum ve dolaşımı uyarırıcı etki gösterir.

• Phytotherapy Research 2010 Ağustos sayısında yayınlanan bir çalışmada biberiyenin dolaşım sistemini uyarıcı etkisi tespit edilmiştir.

• Sabah yorgunluğundan ve üşümekten şikayet eden kişiler biberiye preparatlarından yararlanabilirler.

• Oxford Journals, 2002 şubat sayısında yayınlanan çalışmaya göre biberiyedeki carnosol maddesi anti-kanserojen özelliğe sahip.

• 2007 yılında Onkology Reports adlı bilimsel dergide yayınlanan bir hücre çalışmasının sonucuna göre biberiye ekstresinde bulunan ‘carnasol’ adlı madde meme kanseri hücrelerinin üremesini engellemiştir.

Biberiye ve Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir

• 2007'de Kanada’da yapılan bir çalışmada biberiye ekstresinin farklı kanser hücre kültürleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve insan lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde deneysel olarak etkili olduğu saptanmıştır.

• Romatizma ağrılarına karşı biberiye yağı haricen kullanılabilir.

• Baş ağrısı ve migreni hafifletebilir.

• Kan şekerini düşürücü ve kanı sulandırıcı etkisi vardır.

• Saç dökülmesini önleyici ve saçı besleyicidir. Yağlı saçların temizlenmesi için biberiyeden yararlanılabilir. Biberiye özlü şampuan ve saç kremleri mevcuttur.

• Hafızayı güçlendirir. 144 sağlıklı insan üzerinde yapılan bir bilimsel çalışmada, biberiye uçucu yağının öğrenme ve algılama fonksiyonlarına olan etkisi araştırılmış ve biberiye yağının hafızayı güçlendirici etkisi saptanmıştır (koklama ya da masaj şeklinde kullanımı)

• Almanyadaki E Komisyonu biberiye yaprağının hazımsızlık, düşük tansiyon, fonksiyonel dolaşım şikayetleri, kas ağrısı ve yumuşak doku romatizmasında(banyo) kullanılabileceğini belirtmiştir.]]>
Biberiye Yağı https://www.biberiye.org/biberiye-yagi.html Sun, 09 Dec 2018 00:29:25 +0000 Biberiye yağı içeriğinde antioksidan ve vitaminler bulunan bir yağdır. 16.yüzyılda romatizmal ağrılarda ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılan yağın, dahilen kullanılmaması gerekir. Saçlarda ve ciltte oldukç Biberiye yağı içeriğinde antioksidan ve vitaminler bulunan bir yağdır. 16.yüzyılda romatizmal ağrılarda ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılan yağın, dahilen kullanılmaması gerekir. Saçlarda ve ciltte oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu yağı hamilelik döneminde olanların ve hiper tansiyon hastalığı bulunanların kullanması önerilmemektedir. Biberiye bitkisinin yapraklarından buhar distilasyonu ile üretilmiş olan bir yağdır. Son derece etkili olduğundan kullanım miktarı için, bir uzmana danışmanızı öneririz. Bu yağın koklanması bile faydalı olacaktır.

Biberiye yağının saçlarda kullanımı nasıl olur

Bu yağı kullandığınız şampuana ve saç kremine ilave edebilirsiniz. Şampuana katacağınız 10-15 damla yağ saçlarınıza faydalı olacaktır. Saçınıza maske uygulamak isterseniz, zeytinyağı ve bademyağı gibi yağlarla karıştırmanız tavsiye edilir. Bu karışımla saçlara masaj yaparak yedirin. Yarım saat sonra saçlarınızı yıkayın.

Biberiye yağının ciltte kullanımı nasıl olur

Geceleri masaj yaparak süreceğiniz yağı cildinize iyice yedirin. Cildinizin bu bölümünü streç ile sararak, üzerine sıcak tutacak bir şeyler giymelisiniz. Sabah üzerini  açarak, ılık bir duş alın. Duşta kese yaparak bölgeyi canlandırın. Buhar banyosu yapmak isteyenler, kaynayan suyun içerisine 10-15 damla koyarak bunu soluyabilir.

Biberiye Yağı

Biberiye yağının faydaları nelerdir

 • Yağ cilde masaj olarak uygulandığında selüloit oluşumlarını yok ederek, formda görünmeye yardımcı olur.
 • Baş bölgesine yapılacak masajlar, baş ağrılarını giderecektir. 
 • Cilde sürülecek yağ, romatizmal ağrılardan ve kemik ağrılarından kurtulmayı sağlar.
 • Vücutta bulunan morarmış bölgelere sürüldüğünde iyileşme sağlayacaktır.
 • Saç dökülmelerinden ve kepeklenmeden şikayeti olanlara faydalı olacaktır.
 • Cilde sürüldüğünde kılcal damarlara etki ederek, genç bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.
 • Vücuda yapılan masaj sayesinde yorgunluklarınızı alacaktır.
 • Gut hastalığı olanlarda, kandaki ürik asit miktarını düşürür.
 • Astım ve sinüzit rahatsızlıklarında buhar yapılması faydalı olacaktır.
 • Kalbi güçlendirmeye yarar.
 • Unutkanlıkta ve hafızanın güçlendirilmesinde fayda sağlayacaktır.
 • Ciltte bulunan yaraların iyileştirilmesinde etkilidir.
]]>
Biberiye Yaprağı https://www.biberiye.org/biberiye-yapragi.html Sun, 09 Dec 2018 07:26:23 +0000 Biberiye yaprağı, bilinen diğer ismiyle kuş dili otu, kış mevsiminde dahi yaprağını dökmeyen bir bitkidir. Biberiye yaprağı soluk mavi renkli çiçeğe sahip olup 1 metre boya ulaşabilmektedir. Biberiye yaprağı ç Biberiye yaprağı, bilinen diğer ismiyle kuş dili otu, kış mevsiminde dahi yaprağını dökmeyen bir bitkidir. Biberiye yaprağı soluk mavi renkli çiçeğe sahip olup 1 metre boya ulaşabilmektedir. Biberiye yaprağı çalı görünümüne sahip bir çok yıllık bitki olmakta ve genellikle mart ve mayıs aylarında çiçek açmaktadır. Biberiye yaprağının ana yurdu Akdeniz bölgesi olmaktadır. Burada İskenderun, Adana gibi illerde yoğunlukta bulunmaktadır. Bunun yanı sıra dünyada da Portekiz'de de bulunmaktadır. Biberiye yaprağı güzel görünümlü ve hoş kokulu bir bitki olması ve her zaman yeşil olarak kaldığı için bahçelerde ve saksılarda sıklıkla süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. 

Biberiye Yaprağının Faydalı Olduğu Hastalıklar ve Kullanımı

Biberiye yaprağı eski zamanlardan beri birçok hastalığın tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Avrupa'da tonik ve uyarıcı olarak, Amerika'da da aromaterapi tedavisinde kullanılması bunlara örnek gösterilebilir. Biberiye yaprağının kullanıldığı diğer rahatsızlıklar ise şunlardır:
 • Biberiye yaprağı cildi güzelleştirici etkiye sahiptir.
 • Unutkanlığı gidermek için yine biberiye yaprağından yapılmış çay birebir iyi gelmektedir.
 • Kan dolaşımını hızlandırmaktadır.
 • Sinirsel gerilimleri rahatlatıp baş ağrılarını dindirmektedir.
 • Mide ve bağırsakları rahatlatmaktadır.
 • Hafızayı kuvvetlendirerek konsantrasyonu artırmaktadır. 
 • Hazımsızlık giderici ve gaz sökücüdür.
 • Kas ve eklemlerdeki ağrılara ve romatizmal rahatsızlıklarda etkili son derece etkilidir.
 • Kadınların özel günleri için ilaç olarak kullanılabilir
 • Saç dökülmesini önleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Böbrek hastalıklarında faydalı bir içecek olarak tercih edilebilir.
Biberiye yaprağını tüm bu rahatsızlıklarda kullanmak için güzelce demlenmesi gerekmektedir. Bu iş için biberiye yaprağı mevsiminde taze olarak toplanır ve kurutulur. Kurutulan biberiye yaprağı kaynar bir su içerisine 1 litreye bir avuç olacak şekilde ilave edilerek demlemeye bırakılır. Hazırlanan bu içecek iki saat bekletilir ve süzüldükten sonra saklanarak günde iç defa yemeklerden önce bir fincan şeklinde tüketilir.Biberiye Yaprağı

Biberiye Yaprağının Yan Etkileri

Biberiye yaprağı yararlı olduğu kadar zararlı olduğu tarafları da bulunmaktadır. Biberiye yaprağından hazırlanan karışım yüksek dozda alındığı takdirde uykuyu kaçırıcı etkisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yüksek tansiyonu olan kişilere zararlı bir içecek olabilmektedir. Çünkü tansiyonu yükseltici etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte biberiye yaprağını hamile kişilerin içmemesi gerekmektedir.
]]>
Serin Havalarda Biberiye https://www.biberiye.org/serin-havalarda-biberiye.html Sun, 09 Dec 2018 21:20:54 +0000 Yorgunluk, depresyon ve güçsüzlük için idealdir. Serin havalarda, kan dolaşımını güçlendirir, sindirimi hareketlendirir, üşütme, nezle, soğuk algınlığı belirtileri ve romatizmaya karşın iyi bir te Yorgunluk, depresyon ve güçsüzlük için idealdir. Serin havalarda, kan dolaşımını güçlendirir, sindirimi hareketlendirir, üşütme, nezle, soğuk algınlığı belirtileri ve romatizmaya karşın iyi bir tedavi edicidir. Buz torbası ya da ılık havlulara nazaran, baş ağrıları için çok daha fazla yararlıdır. Mahsul, yıl boyunca taze kalır. tentür ya da demlenerek alınır.
Serin Havalarda Biberiye]]>
Biberiye https://www.biberiye.org/biberiye.html Mon, 10 Dec 2018 10:09:02 +0000 Biberiye, ballıbabagiller familyasından, ince yapraklı, her zaman yeşil kalabilen bir bitki, halk arasında kuşdili olarak bilinir. Çalı görünümlü ve mor çiçekli olan bitki, Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. Genç sü

Önerilerin ölçülerde kullanılması halinde, herhangi bir yan etkisi görülmemiş olsa da, hamile ve emzikli bayanların bitkisel tedavi amaçlı kullanmamaları önerilir. Baharat olarak kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Biberiye yağının önerilen ölçülerde kullanılması da önemlidir. Fazlası mide, bağırsak ve böbrek sorunlarına yol açacağından, bir uzmana danışılarak kullanılmasında fayda vardır.

Biberiye bitkisinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Cilt üzerinde derinlemesine etki yaparak, anti bakteriyel ürünlere göre daha fazla mikrop kırıcı özelliği bulunmaktadır. 
 • İdrar ve adet söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle, sindirime faydalıdır.
 • Astım ve bronşite iyi gelmektedir.
 • Yağı haricen sürüldüğünde, romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.
 • Kansızlığa ve sarılığa karşı etkilidir.
 • Damar tıkanıklıklarının önlenmesi açısından fayda sağlar.
 • Mide ve bağırsak uyarıcısı olarak kullanılır.

BiberiyeBiberiye çay olarak hazırlanıp içilerek kullanılabileceği gibi, beyaz şarapta 15 gün dinlendirilerek te içilebilir. Banyo suyuna katılmak suretiyle de etkilerinden faydalanılabilir.  Yapılacak banyonun uykusuzluğa sebep olabileceğini belirtmekte fayda vardır. Gece geç saatlerde yapılmaması önerilir. Etleri marine etmek için de faydalanılan bitki, aromasıyla ete ayrı bir lezzet verecektir. Kurutulmuş olanların yerine, taze olanları tüketmek daha fazla fayda sağlayacaktır. Aktarlardan satın alacağınız bitkinin kapalı ortamlarda saklanmış olmasına dikkat ediniz. Açık havada bırakılan bitkilerin, etkilerini kaybedeceğini unutmamalısınız. Ülser, kolit ve yüksek tansiyon hastalarının biberiye çayını tüketmemeleri önerilir. 

Taze biberiyeyi buzdolabında, kuru olanı ağzı kapalı olarak serin bir yerde saklamak uygun olacaktır. Kuru olan bitki 6 ay kadar tazeliğini muhafaza edecektir. Taze olan bitkinin üzerinde beyaz lekelerin olmamasına ve aromasının güçlü olmasına dikkat edilmelidir. Bilimsel araştırmalara da konu olan bitki, şifalı özellikleri ile oldukça dikkat çekicidir. 

]]>