Taze BiberiyeTaze biberiye: insan sağlığı üzerinde büyük faydalar sağlayan bir bitkidir. Hem taze hemde kurutulmuş bir şekilde tüketilmektedir. Taze biberiyenin yetiştiği yerler yazları kurak, kışları ise yağışlı geçen bölgelerdir.iklim değişikliklerine dayanıklı olan bir bitkidir. Ayrıca taze biberiye serin iklim koşullarında da rahatlıkla üretilebilmektedir. Taze biberiye A vitamini, B vitamini ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda yüksek miktarda demir içeriği ile demir eksikliği tedavisinde yardımcı besin rolü üstlenmektedir. Ayrıca kalsiyum ve fosfor taze biberiyede bulunan diğer minerallerdir.

Taze biberiye faydaları:
 • Kişide hafıza güçlülüğüne faydalıdır: Taze biberiye 1500 lü yıllara dayanan, şifalı bitkilerle tedavi konularının işlendiği yazılı belgelere göre hafızayı geliştirmekte ve güçlendirmektedir. Taze biberiyenin hafızayı güçlendirme nedeni bünyesinde taşıdığı karnozik asit bileşeninden kaynaklanmaktadır.
 • Migrene iyi gelir: Taze biberiye migren ağrılarında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Migren ağrıları arttığında 1-2 dal taze biberiye yemek kişide bulunan ağrıyı hafiflettiği hatta belli bir sür sonra yok ettiği bilinmektedir.
 • Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir: Taze biberiyenin  düzenli tüketilmesi vücutta bulunan kas ve kemik ağrılarına da fayda sağlamaktadır.
 • Cilt üzerinde olumlu etkileri vardır: Taze biberiye bir çok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Taze biberiye düzenli tüketildiğinde ciltteki kan dolaşımını artırarak hücrelerin yenilenmesine ve cildin doğrudan yenilenmesine fayda sağlamaktadır. Özellikle taze biberiyenin iltihap önleyici bileşenler etkisi ile sivilce oluşumunu büyük oranda engellemektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Taze biberiye antioksidan içeren bir bitkidir. Bu nedenle hastalıklara sebep olan serbest radikallere karşı vücudun direncini arttırmaktadır. İçerdiği antioksidan ile taze biberiye kişide bulunan genel sağlığa katkıda bulunarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlü olaması ile kişi bir çok hastalığa ve soğuk algınlıklarına karşı direnç elde etmiş olur.
 • Mide ülserine iyi gelir: Yapılan araştırmalar taze biberiyenin mide ülserine neden olan H.
  Taze Biberiye

  pylori bakterisine karşı güçlü bir kalkan oluşturduğu ortaya çıkmıştır.
 • Sindirim sistemine faydası: Kişide bulunan mide bulantısı, kabızlık, hazımsızlık ve diğer sindirim rahatsızlıkları taze biberiyenin bünyesinde bulundurduğu bileşenler sayesinde doğal olarak tedavi edilebilmektedir. Taze biberiye tüketimi kişide bulunan birçok sindirim hastalıklarına çözüm olabilmektedir.
 • Saç sağlığına faydalıdır: Taze biberiye haşlanıp saç bakımında kullanıldığında veya biberiye yağı ile kullanıldığında saç derisinde kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin güçlenmesine fayda sağlamaktadır.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır: Taze biberiye orta dereceli bir idrar söktürücü olarak bilinmektedir. Düzenli olarak taze biberiyenin kaynatılıp içilmesi kişi vücudunda bulunan fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Vücuttaki iltihaplanmaları giderir: Taze biberiye karnozik asit ve karnozol adında iki farklı iltihap önleyici bileşen taşımaktadır. Bu iki bileşen aynı zamanda ağrıya neden olan enzimlerin üretimini baskıladığı için taze biberiye iltihaplı olan bölgelerde ağrıları hafifletmek içinde etkilidir.
 • Nefes kokusunu giderir: Taze biberiyede bulunan güçlü ve aromatik koku ağız kokusunu gidermektedir. Taze biberiye kaynatılıp soğutulduktan sonra gargara yaparak ağız kokusunu doğal yollardan giderebilirsiniz.
 • Solunum yollarına rahatsızlıklarını engeller: Üst solunum yollarını etkileyen grip, bronşit ve sinüzit gibi hastalıkların tedavisinde taze biberiyeyi kaynatarak buharını solumak hastalara oldukça iyi gelmektedir.
 • Karaciğere faydalıdır: Taze biberiye karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanımı oldukça eskiye dayanmaktadır. Taze biberiye aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını geliştirir.
 • Kansere karşı önleyicidir: Taze biberiyenin kanserden koruma etkisi üzerinde yapılan araştırmalar çok fazla olmasa da östrojenin sistemden atılmasına yardımcı olduğu için özellikle meme kanseri riskini düşürdüğü söylenmektedir. Ayrıca antioksidan içermesi sebebi ile kanser riskini yükselten toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 17.09.2016 13:04:24

Taze Biberiye Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Taze Biberiye"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Domatesli Biberiye Turşusu

Domatesli Biberiye Turşusu, özellikle kış aylarında sofralarımızın vazgeçilmez lezzetleri arasında olan, sağlığa birçok yararı bulunan biberiye ile domatesin aynı kap içinde bütünleştirilip, oldukça kolay bir yapımı olan turşu çeş...

Biberiye Ağacı

Biberiye Ağacı, ballıbabagiller familyasından olan bu ağacın anayurdu Akdeniz havzası olup Türkiye'nin Güney ve Batı Anadolu kıyı şeritlerinde de yetişebilen çalı görünümünde bir ağaçtır. Orjinal adı Rosmarinus Officinalis olan bu...

Biberiye Bitkisi

Biberiye bitkisi, ballıbabagiller familyasına ait olan, iğneye benzeyen ince yapraklara sahip olan, daima yeşil kalabilen bir bitki çeşididir. Mor çiçeklere sahip olan, yeşil yaprakları olan çalı şekline benzeyen bir bitki türüdür...

Biberiye Çayı Zayıflama

Biberiye Çayı Zayıflama; Biberiye çayı zayıflama için faydalı olduğu kadar vücuda başka faydaları da vardır. Biberiye çayının faydaları kadar yaprağının da çok faydası vardır. Biberiye çayının faydaları,  bölgesel olarak vücutta z...

Biberiye Baharat

Biberiye baharat; ballıbabagiller familyasından, ince yapraklı, kış yaz yeşil kalabilen bir bitkidir. Çalı görünümlü ve mor çiçekleri olan bu bitki, Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. Genç dalları baharat olarak kulla...

Biberiye Kürü

Biberiye kürü biberiye otunun kaynatılması ile edilen bir tür çay olarak bilinir. Biberiye otu içerisinde barındırdığı B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri ile besinde değeri en yüksek bitkiler arasında yer almaktadır. Bu...

Biberiye Kokusu

Biberiye Kokusu; hafızaya ve özellikle zihne faydası oldukça çok olmakla beraber, uzun yıllardır bilinmekte olan faydaları geçtiğimiz son yıllarda yapılmakta olan bilimsel araştırmalarla kesinlik de kazanmıştır. Tabi ki bu; Biberi...

Biberiye Hapı

Biberiye hapı, Biberiye oldukça faydalı bir bitkidir ve insan vücuduna faydası kanıtlanmıştır. Bunun için taze biberiyeye ulaşılamadığı durumlar için hapı üretilmiştir. Biberiye otu bütün ilk bahar ve yaz boyunca çiçek açar. Çiçeğ...

Biberiye Bakımı

Biberiye Bakımı, Biberiye bakımının oldukça basit olduğunu bu yazıyı okuduktan sonra anlayacaksınız. Biberiye bolca güneşi çok seven bir bitkidir. Çok güzel kokulu, sivri yapraklı, mavimsi çiçekleri olan oldukça güzel bir bitkidir...

Biberiye Çiçeği

Biberiye Çiçeği; Biberiye; Ballıbabagiller familyasından, ince yapraklı, her zaman yeşil kalabilen bir bitki, halk arasında kuşdili olarak ta bilinir. Çiçekleri mor olan çalı görünümlü biberiye, Akdeniz bölgesinde oldukça fazla ye...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Biberiye, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018